Ładowanie

Udało Ci się zajść już naprawdę daleko! To, że jesteś ze mną i chcesz dalej czytać moje wypociny to dla mnie wielki zaszczyt. Tym wpisem dotarliśmy do pewnego kamienia milowego, dlatego rozpocznę od szybkiego podsumowania co zostało już do tej pory omówione w tym kursie.

Zacząłem dość pesymistycznie, bo od pokazania jak inflacja pożera nasze oszczędności, a potem jeszcze dorzuciłem do tego moją niezbyt optymistyczną wizję emerytury z ZUS. W skrócie, inflacja to wróg, z którym trzeba walczyć odpowiednim inwestowaniem oszczędności, a godna emerytura z ZUS to niestety prawdopodobnie tylko mrzonka dla większości z nas. Chciałem w ten sposób trochę Cię wkurzyć, a tym samym zagrzać do walki z kapitalizmem i systemami podatkowym oraz emerytalnym. Mając zdefiniowane te dwa problemy przeszliśmy do próby poszukiwania rozwiązania. Rozpocząłem od obalenia mitu jakoby lokaty bankowe były dobrą formą inwestowania. Odpowiednimi wyliczeniami pokazałem, że lokata nie ma szans pokonać inflacji. Nasunęło się zatem pytanie – czy jest jakieś rozwiązanie, które daje taką szansę przy zachowaniu podobnego poziomu ryzyka inwestycyjnego? Odpowiedź brzmi tak, a moją propozycją jest inwestowanie w polskie obligacje skarbowe. Dlatego przedstawiłem czym są obligacje, jakie można mieć z nich zyski i jak mają się one do inflacji. Kolejnym etapem był wpis, w którym pokazałem na przykładach jak istotne jest rozpoczęcie oszczędzania i inwestowania jak najwcześniej, a także o ile trudniej będzie zebrać sensowną sumę pieniędzy na emeryturę, jeżeli będziemy z tym zwlekać. Kolejne wpisy to zdefiniowanie celu i założeń inwestowania oraz ogarnięcie tematu Poduszki Bezpieczeństwa, która ma nas ochronić przed nieprzewidywanymi sytuacjami. Później parę słów o podatku Belki, czyli tym od zysków kapitałowych, oraz jak można go ominąć korzystając z IKE i IKZE. Dorzuciłem do tego jeszcze wpis o PPK i PPE, czyli trochę innych sposobach na oszczędzanie na emeryturę, które warto rozważyć jako rozwiązanie równoległe do opisanego w kursie.

Wszystko to co wypisałem powyżej sprawiło, że mamy teraz wystarczającą wiedzę do tego, aby omówić pierwszy portfel inwestycyjny, który przygotowałem na potrzeby tego kursu. Nie jest on niczym ekstrawaganckim, ale o to właśnie w nim chodzi, bo jest przeznaczony dla osób o skrajnie, i to tak naprawdę bardzo skrajnie, niskiej tolerancji ryzyka. Portfel ten będziemy nazywać Portfelem Obligacji.

Portfel Obligacji – informacje ogólne

Założeniem Portfela Obligacji jest systematyczne odkładanie pewnej sumy pieniędzy i lokowanie jej w całości w 10-letnie obligacje skarbowe EDO w ramach parasola anty-podatkowego IKE-Obligacje.

Celowo zacząłem od przedstawienia tego portfela jako pierwszego, bo jest on bardzo prosty i jednocześnie najbezpieczniejszy ze wszystkich, które przedstawię w tym kursie. Nie ma w nim możliwości wystąpienia żadnych spadków wartości zainwestowanych pieniędzy. Tak działają obligacje, tj. może i nie oferują szalonego zysku, ale są kompletnie wolne od wahań w dół. Nawet w przypadku deflacji (ujemnej inflacji) obligacje EDO przyniosą zyski w wysokości określonej marży. Po prostu pomnażają odłożone środki w sposób może i powolny, ale stabilny i przewidywalny.

Portfel Obligacji – prowadzenie portfela

Ten portfel jest bardzo prosty jeżeli chodzi o prowadzenie. Do jego utworzenia konieczne jest tylko założenie rachunku maklerskiego i konta IKE-Obligacje w PKO BP, które umożliwią inwestowanie w polskie obligacje skarbowe w ramach IKE. Podczas tworzenia IKE-Obligacje składamy dyspozycję, że 100% wpłaconych środków ma być inwestowanych w obligacje EDO. Na koniec wystarczy już tylko zrobić zlecenie stałe na comiesięczny przelew określonej przez Ciebie kwoty jaką chcesz inwestować i tyle. Dalej można już to zostawić, żeby pracowało samopas i ewentualnie co jakiś czas zaglądać, żeby z ciekawości zobaczyć jak przybywa nam oszczędności. Kolejne działanie będziemy musieli podjąć dopiero w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, ale o tym w dalszej części kursu.

Portfel Obligacji – analiza historyczna

Poniższa symulacja została wykonana na bazie realnych danych historycznych od października 2004 r. do września 2023 r., czyli dla okresu dokładnie 19 lat. Przyjęty początek zbiega się z pierwszą emisją obligacji EDO, a moment zakończenia wynika z tego, że chciałem przedstawić wyniki dla równego okresu. Po wrześniu 2024 r. prawdopodobnie zaktualizuję ten wpis tak, aby poniższa symulacja dotyczyła 20-letniego okresu. Symulacja bazuje na miesięcznych wpłatach w wysokości 1 000 zł.

Wynik Portfela Obligacji w okresie 10.2004-09.2023 (19 lat)

Linia zielona – wartość portfela; Linia czerwona – granica pobicia inflacji; Linia niebieska – suma wpłat; Linia pomarańczowa – suma opłat za prowadzenie IKE-Obligacje

Jak widać w ostatnich 19 latach taki portfel poradziłby sobie bardzo ładnie. Nie dość, że pokonał inflację to jeszcze wygenerował zysk na poziomie +72%, bo wygenerował 392 123.47 zł z wpłaconego kapitału w wysokości 228 000 zł. W kontekście wyniku szalenie istotne jest to, żeby inwestować w ramach IKE i wytrzymać z wypłatami przynajmniej do 60. roku życia, bo bez tego musielibyśmy odliczyć podatek dochodowy, a to zrujnowałoby praktycznie cały zysk. Prowadzenie IKE-Obligacje generuje pewne koszty (opłata roczna od 0.16% w 1. roku do 0.1% w 8. i kolejnych), ale to kropla w morzu w porównaniu do tego ile wynosiłby podatek w wysokości 19% od wszystkich wygenerowanych zysków. Gdyby przyjąć, że podatek zostałby odprowadzony tylko raz, na sam koniec inwestycji, co bez IKE-Obligacje jest niemożliwe, to wyniósłby on 31 183.46 zł!

Portfel Obligacji – przewidywany zysk (spekulacja)

Dla tego portfela odpowiedź na pytanie o potencjalny zysk, jaki można osiągnąć, jest zarówno prosta jak i skomplikowana. Zysk będzie równał się inflacji powiększonej o marżę, jednakże nie wiemy jak w przyszłości będzie kształtować się zarówno inflacja, jak i marża. Niemniej jednak, aby pokazać choć przybliżone wyniki tego portfela w perspektywie przyszłości musimy coś założyć. Aby ustalić jaką wartość inflacji powinniśmy przyjąć do symulacji postanowiłem wyliczyć medianę wartości inflacji z ostatnich 30 lat (1994-2023). Dlaczego mediana, a nie średnia? Bo mediana to wartość, dla której dokładnie połowa wartości badanego zbioru danych jest poniżej i powyżej niej. W ten sposób odsiewamy wszystkie dziwne anomalie (typu inflacja rzędu 600%), które zaburzyłyby nam wynik. W okresie ostatnich 30 lat zawiera się parę takich zawirowań jak hiperinflacja czy bardzo wysoka inflacja w latach 2021-2023, są one przeplatane okresami stabilnymi i nawet chwilową deflacją, więc uważam medianę wartości z tego okresu za dobry reprezentatywny obiekt przyjęty jako baza. Mediana dla tego okresu wyszła mi 3.6%, więc uważam, że przyjęcie do symulacji inflacji na poziomie 3% nie będzie błędnym założeniem. Dodatkowo mieści się to jeszcze w granicznej wartości widełek celu NBP (dla przypomnienia jest to 2.5% +/- 1 p.p.). Jeżeli chodzi o marżę EDO to na bazie danych historycznych wyliczyłem, że od pierwszej emisji (październik 2004 r.) obligacji tego typu średnio wynosiła ona 2%. Niemniej jednak postanowiłem tę wartość zmniejszyć do 1.5%. Dość mocno zaniżyłem obie te wartości, bo nie chciałbym wyjść na niepoprawnego optymistę. Lepiej prognozować gorszy wynik i się potem pozytywnie zaskoczyć niż zrobić odwrotnie. Poza tym wszystkim standardowo zakładamy, że do portfela będzie wpłacane 1 000 zł miesięcznie.

Przewidywany wynik Portfela Obligacji w perspektywie 40 lat

Linia zielona – wartość portfela; Linia czerwona – granica pobicia inflacji; Linia niebieska – suma wpłat; Linia pomarańczowa – suma opłat za prowadzenie IKE-Obligacje; Pionowe linie szare – dzielą wykres na 10-letnie okresy

Dla tych, którzy preferują tabelki ponad wykresy przygotowałem poniższe zestawienie wyników symulacji:

OkresSuma wpłatGranica pobicia inflacjiWartość portfelaZysk brutto (wartość vs wpłaty)Zysk netto (wartość vs inflacja)
10 lat120 000 zł138 150 zł
+15%
150 312.42 zł30 312.42 zł
+25,3%
12 162.42 zł
+8,8%
20 lat240 000 zł312 300 zł
+30%
383 103,40 zł143 103,40 zł
+59,6%
70 803,40 zł
+22,7%
30 lat360 000 zł522 450 zł
+45%
745 350,44 zł385 350,44 zł
+107,0%
222 900,44 zł
+42,7%
40 lat480 000 zł768 600 zł
+60%
1 309 037,76 zł829 037,76 zł
+172,7%
540 437,76 zł
+70,3%

Podsumowanie

Na tym kończymy część podstawową dotyczącą Portfela Obligacji, który jest pierwszym portfelem jaki przygotowałem na potrzeby tego kursu. Tak jak już wspominałem jest on przeznaczony dla osób o skrajnie niskiej tolerancji ryzyka. Ogólnie nie jest to zły portfel, ale w dalszej części kursu przedstawię jeszcze inne, które kosztem zwiększenia ryzyka wystąpienia chwilowych spadków wartości zainwestowanego kapitału będą dawały szanse na osiągniecie nieco lepszego wyniku w perspektywie długoterminowej.

W następnym wpisie przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces zakupu detalicznych obligacji skarbowych. Pokażę jak założyć rachunek maklerski w PKO BP, otworzyć konto IKE-Obligacje i zlecić dyspozycję zakupu obligacji.


Wszystkie powyższe treści udostępniam za darmo i nie wymagam niczego w zamian, dlatego jeżeli uważasz, że to co publikuję ma dla Ciebie jakąkolwiek wartość to proszę rozważ docenienie mojej pracy poprzez wsparcie finansowe przy użyciu którejś z poniższych form 🙂

Opinie i informacje zawarte na tym blogu nie stanowią porady inwestycyjnej, a w szczególności „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

svg