艁adowanie

#Outernet – RSS

馃嚞馃嚙 Go to english version of this post / Przejd藕 do angielskiej wersji tego wpisu

W poprzednim wpisie przedstawi艂em alternatywy dla mainstreamowych medi贸w spo艂eczno艣ciowych, kt贸re pozwalaj膮 wyskoczy膰 z ba艅ki, kt贸r膮 kr贸tko scharakteryzowa膰 mo偶na jako uzale偶niaj膮c膮, gwa艂c膮c膮 prywatno艣膰 swoich u偶ytkownik贸w czy te偶 wywo艂uj膮c膮 ca艂膮 gam臋 niepotrzebnych emocji s艂u偶膮cych jedynie temu, aby firmy, kt贸re za tym stoj膮 bogaci艂y si臋 w niesko艅czono艣膰.

W tym wpisie postanowi艂em poruszy膰 kolejny temat jakim jest pozyskiwanie informacji ze 艣wiata. Ostatnimi czasy zauwa偶y艂em trend odcinania si臋 od czytania aktualno艣ci przez coraz wi臋ksz膮 liczb臋 os贸b. Nie mog臋 powiedzie膰, 偶e nie jest to zdrowe i niezrozumia艂e dla mnie podej艣cie. To co obecnie jest nam serwowane przez portale informacyjne g艂贸wnego nurtu oddzia艂uje na nas negatywnie w podobny spos贸b co media spo艂eczno艣ciowe. Mi jednak 偶ycie pod przys艂owiowym kamieniem nie odpowiada i lubi臋 wiedzie膰 co si臋 dzieje na 艣wiecie. Nie m贸wi臋 tutaj oczywi艣cie o polityce, bo ten temat dzia艂a na mnie jak p艂achta na byka i zdecydowanie nie wp艂ywa pozytywnie na moje samopoczucie. Chodzi mi bardziej o nowinki technologiczne i naukowe, aktualno艣ci zwi膮zane z moj膮 prac膮 (autobusy, wod贸r, elektromobilno艣膰) czy te偶 informacje sportowe (偶u偶el, F1). Czy jestem w stanie poczyta膰 na spokojnie o tym wszystkich korzystaj膮c z Google News, kt贸ry serwuje tre艣ci zgodnie ze swoim algorytmem, kt贸ry zawsze „wie lepiej” co powinienem czyta膰, a czego nie? A mo偶e powinienem ograniczy膰 si臋 jedynie do Onetu i/lub innych portali tego typu, na kt贸rych 90% artyku艂贸w to clickbaity, czyli takie, kt贸rych tytu艂y s膮 napisane w taki spos贸b, aby za wszelk膮 cen臋 zach臋ci膰 czytelnika do otworzenia ich tre艣ci, a kt贸re w tym samym czasie, delikatnie m贸wi膮c, nie reprezentuj膮 swoj膮 zawarto艣ci膮 wysokiego poziomu dziennikarskiego? Na oba te pytania odpowiem stanowczo – NIE.

Ja jestem 艣wiadomym u偶ytkownikiem Internetu i wiem, 偶e na jego rubie偶ach znajduje si臋 Outernet, czyli miejsce, w kt贸rym sam mog臋 decydowa膰 co mnie interesuje i czyta膰 o tym na moich w艂asnych warunkach. Or臋偶em, z kt贸rego korzystam s膮 kana艂y oraz czytnik RSS.

Czym jest RSS?

Nie s膮dz臋, aby znalaz艂 si臋 tutaj kto艣 kto nigdy nie mia艂 styczno艣ci z RSS i zupe艂nie nie wie co to jest, jednak偶e z kronikarskiego obowi膮zku czuj臋 si臋 zobligowany w skr贸cie o tym wspomnie膰.

RSS, czyli Really Simple Syndication (z ang. przet艂umaczy艂bym to jako naprawd臋 prost膮 sygnalizacj臋), to technologia umo偶liwiaj膮ca 艂atwe i automatyczne 艣ledzenie nowych tre艣ci publikowanych na wybranych stronach internetowych. Dzi臋ki RSS u偶ytkownicy mog膮 subskrybowa膰 ulubione blogi, strony informacyjne czy chocia偶by podcasty i otrzymywa膰 aktualizacje bez konieczno艣ci odwiedzania ka偶dej z tych witryn osobno. To nie tylko oszcz臋dza czas, ale tak偶e pomaga w utrzymaniu porz膮dku w oceanie informacji dost臋pnych w sieci, a w g艂贸wnej mierze ogranicza ekspozycj臋 na zb臋dne bod藕ce, kt贸rymi jeste艣my bombardowani poprzez standardowe odwiedzanie portali informacyjnych g艂贸wnego nurtu.

Idea RSS jest bardzo prosta. 殴r贸d艂o, z kt贸rego b臋dziemy czerpa膰 informacje, posiada kana艂 RSS (zwany r贸wnie偶 z angielskiego feed’em), kt贸ry jest tak na prawd臋 swego rodzaju plikiem tekstowym (przewa偶nie w formacie XML), kt贸ry poprzez okre艣lon膮 sk艂adni臋 listuje w spos贸b chronologiczny publikowane tre艣ci. Mo偶na to por贸wna膰 do spisu tre艣ci, kt贸ry zawiera podstawowe informacje o artyku艂ach (tytu艂, odno艣nik, data publikacji, informacje o autorze, skr贸cona tre艣膰). Plik ten znajdowa膰 mo偶e si臋 pod r贸偶nymi adresami i nie ma jednej s艂usznej metody. Najprostsz膮 metod膮 na znalezienie kana艂u RSS danej strony jest wrzucenie jej nazwy w wyszukiwark臋 i dopisanie do zapytania frazy RSS. Innym sposobem jest poleganie na czytnikach RSS, z kt贸rych wi臋kszo艣膰 poradzi sobie ze znalezieniem odpowiedniego kana艂u po podaniu zaledwie adresu strony g艂贸wnej danego 藕r贸d艂a.

Dla przyk艂adu adres kana艂u RSS mojego bloga (tego, kt贸ry w艂a艣nie czytasz) to:

https://blog.tomaszdunia.pl/rss

Blog dzia艂a w oparciu o WordPress’a, wi臋c zamiast rss mo偶na te偶 na ko艅cu u偶y膰 frazy feed i efekt b臋dzie ten sam.

Co wi臋cej, nie ma konieczno艣ci subskrybowania mojego bloga jako ca艂o艣ci. Mo偶na 艣ledzi膰 jedynie te tematy, kt贸re s膮 dla Ciebie interesuj膮ce. W ten spos贸b mo偶na np. ograniczy膰 si臋 jedynie do tre艣ci, kt贸re pisz臋 po polsku – korzystaj膮c z tego adresu https://blog.tomaszdunia.pl/category/pl/rss, lub jedynie do tych po angielsku – analogiczny link https://blog.tomaszdunia.pl/category/eng/rss. A mo偶e interesuj膮 Ci臋 jedynie wpisy, kt贸re oznaczy艂em konkretnym tagiem? We藕my dla przyk艂adu tag selfhosted. Kana艂 RSS z wpisami otagowanymi w ten spos贸b mo偶na znale藕膰 pod adresem https://blog.tomaszdunia.pl/tag/selfhosted/rss.

Dobrym przyk艂adem opisuj膮cym dzia艂anie RSS jest napisany przeze mnie jaki艣 czas temu wpis MEWS Bot = Mastodon nEWS, w kt贸rym w formie poradnika opisa艂em jak stworzy膰 bota zasysaj膮cego informacje z kana艂u RSS i publikuj膮cego je na Mastodonie. Skoro ju偶 jeste艣my przy temacie Mastodona to warto przypomnie膰, 偶e ka偶dy profil u偶ytkownika, czy te偶 hashtag, posiada sw贸j indywidualny kana艂 RSS, kt贸ry mo偶na subskrybowa膰 przez dowolny czytnik RSS. Ten mechanizm wykorzystuj臋 na przyk艂ad w moim narz臋dziu Twittodon i przy tworzeniu cotygodniowego zestawienia news贸w TDBNews.

Czytnik RSS

Ju偶 kilkukrotnie wspomnia艂em powy偶ej o czym艣 co nazywam czytnikiem RSS, wi臋c wypada艂oby w ko艅cu wskaza膰 palcem jakiej艣 rozwi膮zanie, kt贸re polecam. Wyb贸r w tym zakresie jest naprawd臋 ogromny.

Mo偶na p贸j艣膰 na 艂atwizn臋 i po prostu wej艣膰 na swoim smartfonie czy tablecie do sklepu z aplikacjami i pobra膰 konkretn膮 aplikacj臋. Dla Androida polecam czytnik Feeder, kt贸ry jest dost臋pny zar贸wno w Google Play (馃憥) jak i w F-Droid (馃挭). Dlaczego akurat ten skoro wyb贸r jest tak obszerny? Feeder jest darmowy, otwarto-藕r贸d艂owy, cz臋sto aktualizowany, nie zbiera 偶adnych informacji o swoich u偶ytkownikach i dzia艂a jak nale偶y, wygl膮daj膮c przy tym nie najgorzej. Czy potrzeba czego艣 wi臋cej? Dla iOS polecam p艂atny Reeder 5, kt贸ry jest jednocze艣nie t膮 aplikacj膮, kt贸rej u偶ywam. Z darmowych alternatyw polecan膮 appk膮 jest NetNewsWire. Dla obu system贸w istnieje jeszcze aplikacja Feedly, kt贸ra posiada p艂atne plany, ale jej darmowa wersja starcza do podstawowych zastosowa艅. Ostateczny wyb贸r pozostawiam wedle uznania.

Dla bardziej ambitnych i nakierowanych na rozwi膮zania self-hosted istnieje fajna opcja w postaci narz臋dzia FreshRSS. Jest to oprogramowanie, kt贸re mo偶na uruchomi膰 na swoim serwerze np. poprzez Yunohost czy Docker. Polecam zapoznanie si臋 z moimi poprzednimi wpisami, w kt贸rych zawar艂em wszystkie niezb臋dne informacje potrzebne do uruchomienia swojej w艂asnej instancji FreshRSS:

FreshRSS jest nie tylko czytnikiem RSS, ale tak偶e agregator, kt贸rego mo偶na u偶ywa膰 do skanowania kana艂贸w 藕r贸de艂 i agregowania znalezionych tre艣ci, kt贸re p贸藕niej mo偶na czyta膰 na zewn臋trznym czytniku po jego podpi臋ciu. Tak jak pisa艂em wcze艣niej, jest to rozwi膮zanie nastawione na autonomi臋 i samowystarczalno艣膰, czyli idealnie pasuj膮ce do ideologii Outernet.

Moje RRSy

Uzna艂em, 偶e na koniec tego wpisu podziel臋 si臋 kilkoma 藕r贸d艂ami, kt贸re uwa偶am za moje okno na 艣wiat, tj. te z kt贸rych czerpi臋 informacje o aktualno艣ciach dotycz膮cych interesuj膮cych mnie temat贸w. Tak wi臋c otwieram m贸j czytnik i poni偶ej przedstawiam zebrane przeze mnie kana艂y RSS.

Tematyka og贸lnopoj臋tego cyberbezpiecze艅stwa – czytam hobbistycznie:

  1. Zaufana Trzecia Strona – https://zaufanatrzeciastrona.pl/feed
  2. Niebezpiecznik – http://feeds.feedburner.com/niebezpiecznik
  3. Sekurak – https://sekurak.pl/feed
  4. Informatyk Zak艂adowy – https://informatykzakladowy.pl/feed
  5. Kapitan Hack – https://kapitanhack.pl/feed
  6. PAYLOAD – https://payload.pl/feed

Rzeczpospolita – jedyny portal informacyjny, kt贸ry czytam i p艂ac臋 za dost臋p za paywall, jednak偶e nie czytam wszystkiego, a jedynie tre艣ci z konkretnych kategorii:

  1. Logistyka – https://rp.pl/rss/4741-logistyka
  2. Klimat – https://rp.pl/rss/5161-klimat
  3. Motoryzacja – https://rp.pl/rss/2651-motoryzacja
  4. Energetyka – https://rp.pl/rss/4351-energetyka
  5. Cyfrowa – https://rp.pl/rss/2991-cyfrowa

Reddit – ka偶dy sub-reddit ma sw贸j kana艂 RSS, a korzystanie w ten spos贸b jest bardzo wygodne, bo nie ma konieczno艣ci odwiedzania strony g艂贸wnej wypchanej reklamami i tre艣ciami niskiej jako艣ci, kt贸rych zadaniem jest jedynie przykuwa膰 uwag臋. Powoli wygaszam moj膮 aktywno艣膰 na Reddicie, dlatego mam tutaj ju偶 tylko jeden kana艂, kt贸rego ci臋偶ko mi si臋 pozby膰, bo pojawia si臋 na nim sporo interesuj膮cych tre艣ci:

  1. r/TechNews – https://reddit.com/r/technews/new

Sport – interesuj膮 mnie sport motorowe, a konkretnie dwa – formu艂a 1 i 偶u偶el:

  1. Cyrk F1 – https://cyrkf1.pl/feed
  2. MotorSport.com Formu艂a 1 – https://pl.motorsport.com/rss/f1/news
  3. SportoweFakty WP 呕u偶el – https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/rss.xml
  4. speedwaynews.pl – https://speedwaynews.pl/feed

Elektromobilno艣膰 i OZE – cz臋艣ciowo hobbistycznie, cz臋艣ciowo bran偶owo:

  1. Elektrow贸z – https://elektrowoz.pl/feed
  2. WysokieNapi臋cie – https://wysokienapiecie.pl/rss

Bran偶owe (zwi膮zane z moj膮 prac膮, czyli autobusami):

  1. Transinfo (Infobus) – https://transinfo.pl/infobus/rss
  2. Transport Publiczny – https://www.transport-publiczny.pl/rss/rss.xml
  3. Sustainable Bus – https://www.sustainable-bus.com/feed

Kiedy艣 mia艂em znacznie wi臋cej angloj臋zycznych 藕r贸de艂, jednak偶e od tamtego czasu powsta艂o wiele rodzimych portali, kt贸re nie odstaj膮 poziomem i warto je 艣ledzi膰.


Je偶eli podoba艂 Ci si臋 ten wpis to mo偶esz mnie wesprze膰! 馃檪

Tomasz Dunia

馃嚨馃嚤 Z wykszta艂cenia Mechatronik. Z zawodu G艂贸wny Konstruktor w PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy (Neso Bus). Po pracy Ojciec Roku. W nocy Wannabe Programista. Wszystko to daje przepis na zwyk艂ego nerda :) 馃嚞馃嚙 Mechatronics by education. By profession Chief Constructor in PAK-PCE Polish Hydrogen Bus (Neso Bus). After work Father of the Year. At night Wannabe Programmer. All this gives a recipe for an ordinary nerd :)

svg

Co my艣lisz?

Poka偶 komentarze / Napisz komentarz

6 komentarzy

  • Kierunkowy74

    6 wrze艣nia, 2023 / at 12:46 pm

    @to3k 脕 propos FreshRSS – wspanialy.eu ma swoj膮 instancj臋: https://rss.wspanialy.eu

  • SpeX

    18 sierpnia, 2024 / at 3:01 amsvgOdpowiedz

    Czy wykorzystywa艂e艣 kiedy艣 Xpatha zamiast „czystego” RSSa? W przypadku, gdy feed sieje g艂upotami, a webmaster nie reaguje na uwagi?

    • Tomasz Dunia

      18 sierpnia, 2024 / at 7:15 amsvgOdpowiedz

      Nie mia艂em okazji 馃

      • SpeX

        18 sierpnia, 2024 / at 4:41 pmsvgOdpowiedz

        Szkoda, bo walcz臋 z kana艂em feed: https://energetyka24.com/_rss
        – nie przekazuje obrazka (cho膰 inoreader go jako odczytuje)
        – jako tre艣膰 „zajawki” przekazuje 2 akapit art, wi臋c ju偶 bez zajawki

        I my艣la艂em, i偶 za pomoc膮 RSS+xpatha uda mi si臋 dobra膰 do prawid艂owych informacji o wpisie. Ale powiem szczerze jako艣 mnie pokona艂.

Odpowiedz

svg
Szybka nawigacja
  • 01

    #Outernet – RSS