Ładowanie

Limit obserwowanych na Mastodonie

🇬🇧 Go to english version of this post / Przejdź do angielskiej wersji tego wpisu

Szukając w dokumentacji Mastodona czegoś zupełnie innego natrafiłem na pewien ciekawy wątek na GitHub dotyczący sugestii wprowadzenia limitu kont jakie można obserwować z jednego konta. Okazuje się, że w 2017 pierwotni mastodonowicze zauważyli problem z użytkownikami, którzy wysyłają kosmiczne ilości zapytań do API. Były to boty ustawione na zdobywanie jak największej ilości obserwowanych. Po co? Jak nie wiadomo o co chodzi w Internecie, to chodzi o spam! Mechanizm był prosty – nazwa oraz awatar bota zawierały reklamę, a bot obserwując danego użytkownika niejako pojawiał mu się z automatu w zakładce Powiadomienia. Sprytne… Ale nie bardziej sprytne niż deweloperzy stojący za konstrukcją Mastodona. Reakcja na sugestię nie była natychmiastowa, ale po lekko ponad roku od powstania issue został wykonany Commit (aktualizacja), która wprowadzała odpowiedni limit.

Limit od tamtej pory polega na tym, że z jednego konta bez ograniczeń można obserwować 7500 kont. Po przekroczeniu tej wartości wchodzi w grę dodatkowy warunek:

Możesz obserwować więcej niż 7500 kont jeżeli Twoja liczba obserwujących pomnożona przez 1.1 jest większa.

W praktyce oznacza to, że do posiadania możliwości obserwowania 7501-ego konta konieczne jest posiadanie (7501 / 1.1 =) 6820 obserwujących. To w praktyce rozwiązało problem, gdyż boty tego typu nie zdobywały porównywalnej ilości obserwujących do tego ile posiadały obserwowanych.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że zarówno próg 7500 jak i mnożnik 1.1 są modyfikowalne w przypadku posiadania swojej własnej instancji. Niestety otwiera to okno do dalszych nadużyć, ale trzeba pamiętać, że taka „odblokowana” instancja spamera:

  1. jest dość prosta do zablokowania,
  2. posiadając konta z dużą ilością obserwowanych strasznie zapycha sobie przestrzeń dyskową danymi, które te osoby generują,
  3. utrudnia utrzymanie anonimowości, bo zawsze jest możliwość łatwiejszego śledzenia spamera po IP czy nawet danych rejestracyjnych domeny, na której stoi instancja.

Czy jest to gra warta świeczki? Nie wiem, nie jestem spamerem.

Toot dotyczący tego tematu na Mastodonie:


Jeżeli podobał Ci się ten wpis to możesz mnie wesprzeć! 🙂

Tomasz Dunia

🇵🇱 Z wykształcenia Mechatronik. Z zawodu Główny Konstruktor w PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy (Neso Bus). Po pracy Ojciec Roku. W nocy Wannabe Programista. Wszystko to daje przepis na zwykłego nerda :) 🇬🇧 Mechatronics by education. By profession Chief Constructor in PAK-PCE Polish Hydrogen Bus (Neso Bus). After work Father of the Year. At night Wannabe Programmer. All this gives a recipe for an ordinary nerd :)

svg

Co myślisz?

Pokaż komentarze / Napisz komentarz

Odpowiedz

svg
Szybka nawigacja
  • 01

    Limit obserwowanych na Mastodonie