艁adowanie

WSL – Ubuntu na Windowsie

馃嚞馃嚙 Go to english version of this post / Przejd藕 do angielskiej wersji tego wpisu

Sporo ju偶 pisa艂em o stawianiu r贸偶nego rodzaju serwer贸w domowych. By艂a mowa o Raspberry Pi jak i nieco pot臋偶niejszych terminalach. Ale czy ka偶dy potrzebuje serwera w postaci oddzielnej maszyny? Co je偶eli kto艣 chce dopiero rozpocz膮膰 nauk臋 i/lub w og贸le sprawdzi膰 czy to w og贸le dla niego/niej, a przy tym do maksimum redukowa膰 koszty? Okazuje si臋, 偶e wystarczy mie膰 dowolnego laptopa z Windowsem 10 (lub 11), na kt贸rym w bardzo prosty spos贸b mo偶na zainstalowa膰 wirtualne 艣rodowisko Linux, a konkretnie Ubuntu, i mie膰 ekwiwalent serwera, ale uruchomiony na swoim komputerze. Nie m贸wimy tutaj instalowaniu drugiego systemu, czy te偶 zast臋powaniu Windowsa Linuxem. W tym wpisie mowa b臋dzie o tym jak wewn膮trz Windowsa uruchomi膰 Linuxa jako podsystem. Oczywi艣cie nie jest to rozwi膮zanie, kt贸re stworzy nam serwer dzia艂aj膮cy 24/7 (no chyba, 偶e Wasz komputer jest ca艂y czas w艂膮czony), a jedynie raczej namiastk臋 serwera, kt贸ra b臋dzie dzia艂a膰 tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Przygotowanie komputera

Aby m贸c zainstalowa膰 Ubuntu wewn膮trz systemu operacyjnego Windows musimy w pierwszej kolejno艣ci w艂膮czy膰 wirtualizacj臋 w BIOSie. Wej艣cie do BIOS/UEFI realizuje si臋 poprzez: menu Start -> Zmie艅 zaawansowane ustawienia uruchamiania -> zak艂adka Odzyskiwanie -> sekcja Uruchamianie zaawansowane -> przycisk Uruchom ponownie teraz -> Rozwi膮偶 problemy -> Opcje zaawansowane -> Ustawienia oprogramowania uk艂adowego UEFI -> przycisk Uruchom ponownie.

Dalej ju偶 niestety jest mi nieco trudniej wskaza膰 prawid艂ow膮 drog臋, gdy偶 tyle ile komputer贸w tyle r贸偶nych u艂o偶e艅 ustawie艅 w BIOS/UEFI. Tak samo mog臋 powiedzie膰, 偶e dla komputer贸w z procesorem Intel szukamy opcji nazywaj膮cej si臋 Inter(R) Virtualization Technology, kt贸r膮 nale偶y w艂膮czy膰 (ustawi膰 na Enabled), jednak偶e nie wiem jak b臋dzie nazywa膰 si臋 odpowiednik tego dla urz膮dze艅 z procesorami AMD. Wychodzi na to, 偶e ka偶dy b臋dzie musia艂 wygooglowa膰 to we w艂asnym zakresie.

Poza w艂膮czeniem wirtualizacji musimy jeszcze zainstalowa膰 Microsoft Visual C++, kt贸re jest niezb臋dnym sk艂adnikiem. Wystarczy pobra膰 plik instalacyjny z tej strony i zainstalowa膰.

Instalacja 艣rodowiska Ubuntu

Wchodzimy do PowerShell’a, czyli windowsowego terminala. Istotne jest, aby uruchomi膰 go jako administrator.

Instalujemy WSL (skr贸t od Windows Subsystem for Linux, z ang. Podsystem systemu Windows dla systemu Linux), korzystaj膮c z polecenia:

wsl --install

Po poprawnym zako艅czeniu instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Po wznowieniu pracy systemu wchodzimy do Microsoft Store, w pole tekstowe wyszukiwarki wpisujemy Ubuntu i przechodzimy do strony aplikacji, z kt贸rej poziomu mo偶emy zainstalowa膰 i uruchomi膰 艣rodowisko Ubuntu. Po zainstalowaniu jest ono tak偶e dost臋pne normalnie z poziomu menu Start lub je偶eli utworzyli艣my odpowiedni膮 ikon臋 na pulpicie. W Microsoft Store mamy tak偶e mo偶liwo艣膰 zainstalowania konkretnej wersji Ubuntu np. 22.04 LTS lub 20.04 LTS, daje to wyb贸r, w przypadku kiedy chcemy tak膮 konkretn膮 wersj臋, a nie inn膮.

Po skorzystaniu z przycisku Otw贸rz, uruchomione zostanie okno terminala, w kt贸rym rozpocznie si臋 docelowa instalacja. W jej trakcie musimy paoda膰 nazw臋 u偶ytkownika oraz dwukrotnie has艂o. Po poprawnym zako艅czeniu ca艂ego procesu uzyskamy dost臋p do pow艂oki, kt贸ra niczym nie r贸偶ni si臋 od systemu Ubuntu postawionego np. na Raspberry Pi.

Podsumowanie

My艣l臋, 偶e nie znajdzie si臋 osoba, kt贸ra powie, 偶e nie by艂o to proste. WSL jest bardzo ciekawym tworem, kt贸ry otworzy艂 艣rodowisko potocznie zwanych okienek (od ang. windows, tj. okna) na dystrybucj臋 spod znaku pingwina. WSL ma jednak r贸wnie偶 wady i raczej jest rozwi膮zaniem do u偶ytku z doskoku lub do stosowania jako 艣rodowisko testowe. Je偶eli my艣lisz na powa偶nie o self-hostingu to dalej najlepszym rozwi膮zaniem jest przeznaczenie do tego osobnej maszyny.


Je偶eli podoba艂 Ci si臋 ten wpis to mo偶esz mnie wesprze膰! 馃檪

Tomasz Dunia

馃嚨馃嚤 Z wykszta艂cenia Mechatronik. Z zawodu G艂贸wny Konstruktor w PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy (Neso Bus). Po pracy Ojciec Roku. W nocy Wannabe Programista. Wszystko to daje przepis na zwyk艂ego nerda :) 馃嚞馃嚙 Mechatronics by education. By profession Chief Constructor in PAK-PCE Polish Hydrogen Bus (Neso Bus). After work Father of the Year. At night Wannabe Programmer. All this gives a recipe for an ordinary nerd :)

svg

Co my艣lisz?

Poka偶 komentarze / Napisz komentarz

Odpowiedz

svg
Szybka nawigacja
  • 01

    WSL – Ubuntu na Windowsie