馃嚞馃嚙 Go to english version of this post / Przejd藕 do angielskiej wersji tego wpisu
W poprzednim i jednocze艣nie pierwszym wpisie wspomnia艂em pokr贸tce, 偶e jednym z g艂贸wnych za艂o偶e艅 jakie przyj膮艂em przy uruchamianiu tego bloga jest to, 偶e od pocz膮tku stworz臋 i b臋d臋 prowadzi艂 go przy u偶yciu mojego iPada. Na jakim konkretnie sprz臋cie to robi臋? Temu w艂a艣nie po艣wi臋c臋 ten wpis.
Jakiego iPada u偶ywam?
W po艂owie 2022 roku kupi艂em iPada Air 5 gen., wyposa偶onego w 64GB pami臋ci, w wariancie jedynie z WiFi (bez Cellural, tj. komunikacji GSM). Jest to w istocie bardzo podstawowa wersja, jednak w zupe艂no艣ci mi wystarcza, gdy偶 wszystkie pliki trzymam na serwerze NAS, a wsz臋dzie tam gdzie jestem mam dost臋p do WiFi lub w nielicznych przypadkach zawsze mog臋 skorzysta膰 z przeno艣nego routera albo hotspotu uruchomionego na telefonie. Przed zakupem u偶ywa艂em do艣膰 aktywnie iPada 9 gen. z 2021 roku, wi臋c przesiada艂em si臋 z do艣膰 艣wie偶ego sprz臋tu. Dlaczego wi臋c zdecydowa艂em si臋 na taki upgrade? Do zakupu przekona艂o mnie kilka czynnik贸w:
- cena, bo uda艂o mi si臋 zakupi膰 jeszcze zafoliowany produkt od osoby prywatnej, dzi臋ki czemu przysz艂o mi za niego zap艂aci膰 jedynie 2500 z艂,
- wyposa偶enie tego modelu w procesor Apple Silicon M1, kt贸ry mam w moim MacBooku Air z 2020 roku i od samego pocz膮tku jestem oczarowany przeskokiem wydajno艣ciowego jaki Apple osi膮gn臋艂o wzgl臋dem jednostek z procesorami od Intela czy te偶 innej konkurencji,
- ilo艣膰 RAMu 8GB vs 3GB, co robi kosmiczn膮 r贸偶nic臋 szczeg贸lnie je偶eli chcemy rozmawia膰 o jakimkolwiek multitaskingu, kt贸ry na iPadzie z 8GB RAMu jest jak najbardziej mo偶liwy, a przy 3GB ju偶 niekoniecznie, bo nawet kilka zak艂adek w Safari potrafi spowodowa膰 ci膮g艂e prze艂adowywanie tej, w kt贸rej odpalony jest np. filmik na Youtube, co jest bardzo uci膮偶liwe,
- kompatybilno艣膰 iPada Air 5 z klawiatur膮 Magic Keyboard,
- nieco wi臋kszy ekran,
- nowy, od艣wie偶ony wygl膮d,
- z艂膮cze USB-C zamiast ochodz膮cego ju偶 do lamusa Lightninga.

Urz膮dzenie o takich parametrach dla wi臋kszo艣ci os贸b b臋dzie zdecydowanie wystarczaj膮ce do u偶ytku jako g艂贸wny „komputer”. Kluczow膮 rol臋 robi tutaj procesor M1, kt贸ry jest desktopowym rozwi膮zaniem i jest naprawd臋 pot臋偶ny.
Czy iPadOS mo偶na uzna膰 za ekwiwalent macOS?
Niestety odpowied藕 (przynajmniej na razie) brzmi – nie. W ostatnich latach nast膮pi艂 naprawd臋 spory rozw贸j tego systemu w odpowiednim kierunku, jednak to dalej nie do ko艅ca jest „to” i mam wra偶enie, 偶e Apple celowo nieco to wstrzymuje, bo gdyby iPadOS mia艂 takie mo偶liwo艣ci jak macOS to jaki by艂by sens rozdziela膰 to na dwa systemy? Pewnie dlatego iPadOS sztucznie utrzymywany jest jako rozwi膮zanie dla pracy o nieco innej specyfice. Jednak wszystko zale偶y od tego do czego potrzebujemy go wykorzystywa膰, bo na pewno oferuje te偶 rzeczy, kt贸rych niespos贸b zrobi膰 na macOS. Do tego wystarczy troch臋 pog艂贸wkowa膰 i w odpowiedni spos贸b rozszerzy膰 mo偶liwo艣ci swojego iPada np. poprzez VPS (Virtual Private Server). Ja tak zrobi艂em stawiaj膮c domowy serwer na bazie pochodnej Raspberry Pi, na kt贸rym uruchomione mam narz臋dzia, kt贸rych brakuje mi w iPadOS. Na pewno napisz臋 tutaj o tym oddzielny wpis, a mo偶e nawet kilka.
Wa偶ne s膮 akcesoria
Sam iPad to nie wszystko co jest nam potrzebne, aby zrobi膰 z niego (prawie) pe艂noprawny komputer potrzebujemy akcesori贸w! Najistotniejsza jest klawiatura. Ja postawi艂em na Magic Keyboard, bo jestem zafascynowany efektem niejako lewitowania iPada nad klawiatur膮. Jest to solidnie wykonane urz膮dzenie. Rozmiar oraz skok klawiszy, a tak偶e odst臋py pomi臋dzy nimi s膮 stworzone do wygodnego pisania i na pewno doceni膮 to ludzie, kt贸rzy p艂odz膮 sporo tekst贸w. Jest te偶 g艂adzik, a jego wymiary s膮 optymalne wzgl臋dem tego ile dost臋pnego miejsca dla niego pozosta艂o. Nie ma co si臋 nadmiernie rozwodzi膰 nad jako艣ci膮 touchpad贸w od Apple, bo ka偶dy kto kiedykolwiek mia艂 z nimi styczno艣膰 na pewno wie, 偶e jest to doznanie niepor贸wnywalne do czegokolwiek innego na rynku. Odwracaj膮c monet臋 mamy te偶 minusy, kt贸rymi s膮 brak klawiszy funkcyjnych (np. do regulacji g艂o艣no艣ci i jasno艣ci ekranu) oraz brak mo偶liwo艣ci u偶ywania takiego zestawu na powierzchni innej ni偶 p艂aska, bo 艣rodek ci臋偶ko艣ci jest zlokalizowany tak, 偶e dla przyk艂adu na kolanach iPad wpi臋ty w klawiatur臋 Magic Keyboard przewraca si臋 do ty艂u lub po prostu nie jest stabilny na tyle, 偶eby mo偶liwe by艂o naciskanie na ekran bez konieczno艣ci trzymania podstawy drug膮 r臋k膮. Oczywi艣cie klawiatury od Apple to nie jedyny s艂uszny wyb贸r. Do iPada 9 gen. u偶ywa艂em klawiatury Logitech Combo Touch i te偶 chwali艂em sobie ten produkt.


Dla bardziej kreatywnych i uzdolnionych manualnie (czyli nie dla mnie…) jest jeszcze 艣wietne rozwini臋cie mo偶liwo艣ci w postaci rysika Apple Pencil. M贸j model iPada obs艂uguje Pencila drugiej generacji, wi臋c mo偶na go 艂adowa膰 indukcyjnie z samego tabletu i transportowa膰 poprzez magnetyczne mocowanie na jego d艂u偶szym boku, co z jednej strony jest stylowe i wygodne, ale niesie za sob膮 tak偶e wad臋 w postaci mo偶liwo艣ci 艂atwego jego odczepienia np. w torbie czy zgubienia poprzez roz艂膮czenie podczas jego wk艂adania. Niemniej jednak dla rysownik贸w czy chocia偶 grafik贸w jest to na pewno niesamowite narz臋dzie do pracy.

Je偶eli chodzi o mysz to w moim przypadku nie mia艂aby ona zastosowania, bo nawiguje mi si臋 najlepiej przy u偶yciu ekranu dotykowego samego iPada. Mam Logitech MX Master 3, ale pomimo tego, 偶e to 艣wietna mysz z genialnym, magnetycznym k贸艂kiem do przewijania to nie u偶ywam jej do iPada. Wydaje mi si臋, 偶e jak mia艂bym ju偶 u偶ywa膰 tego typu akcesorium to musia艂aby to by膰 myszka Magic Mouse, a powodami tego wyboru by艂yby obs艂uga gest贸w i przewijanie, kt贸re swoj膮 specyfik膮 podobne jest do tego na touchpadzie. Niestety jej kszta艂t nigdy nie by艂 dla mnie ergonomiczny, dlatego podtrzymuj臋 moje stanowisko z pierwszego zdania tego akapitu.

Podsumowanie
iPad Air 5 (lub mocniejszy) w zestawie z klawiatur膮 nawet pomimo ogranicze艅 iPadOS stanowi ju偶 pot臋偶ne narz臋dzie, kt贸re 艣mia艂o mo偶na wykorzystywa膰 do pracy, a tak偶e jest jednocze艣nie urz膮dzeniem, kt贸re umili nam czas wolny, kt贸ry mo偶emy sp臋dzi膰 na komfortowym konsumowania tre艣ci w Internecie, pisaniu bloga, ogl膮daniu tre艣ci VOD, czytaniu i wielu innych aktywno艣ciach. Jest to urz膮dzenie wszechstronne, kt贸rego mo偶liwo艣ci mo偶na wedle 偶yczenia u偶ytkownika wzbogaci膰 jeszcze o rysik i/lub mysz.
Ten wpis to jedynie wst臋p do serii, kt贸r膮 b臋d臋 publikowa艂 w kategorii o nazwie #iPadOnly, w kt贸rej opisz臋 jak u mnie wygl膮da korzystanie z iPada jako daily drivera. Na koniec prosz臋 zwr贸膰cie uwag臋 na logo tego bloga i doce艅cie m贸j kunszt graficzny (he-he). Obrazek nie jest przypadkowy i przedstawia rzut boczny iPada wpi臋tego w Magic Keyboard, a napis mia艂 wyj艣膰 jako 艣wie偶utko napisany przy u偶yciu Apple Pencila. Wiecie, taka statyczna dynamika, inwencja na poziomie 9000! Wszed艂em na wy偶yny mojej kreatywno艣ci. WOW! 馃槅 Do tego grafika powsta艂a oczywi艣cie przy u偶yciu iPada i narz臋dzia o nazwie Photopea, kt贸re jest przegl膮darkow膮, okrojon膮 wersj膮, ale bardzo przydatn膮 i rozs膮dnie dzia艂aj膮c膮 przy niezbyt wymagaj膮cych czynno艣ciach, Photoshopa czy mo偶e bardziej Gimpa.
ojablkach :verified:
@to3k bede sledzil poczynania z iPadem. Sam 3 dni temu wyciagnolem jednego z szafy co sie kurzyl. W koncu go zrobilem pod siebie, ale dalej widze go tylko jako deske do vodow internetow i sociali. Jak cos trzeba zrobic to mac wygrywa. Nie chce mi sie walczysz z ograniczeniami i kombinowaniem.
MiKlo:~/citizen4.eu$馃挋馃挍
@to3k No przyznam, 偶e troch臋 si臋 da艂em nabra膰 na pocz膮tkowe zdanie „blog stworzony przy u偶yciu ipad’a” bo sobie wyobrazi艂em, 偶e ten ipad robi za serwer na kt贸rym stoi wordpress. Co by艂oby do艣膰 ciekawe bo od razu pojawi艂oby sie mn贸stwo pyta艅: co? jak? gdzie? itd. No ale skoro w dalszej cz臋艣ci tekstu jest tylko o ipadzie jako takim to sumie… czym si臋 r贸偶ni tworzenie bloga przy u偶yciu ipada i nie-ipada, zak艂adaj膮c 偶e u偶ywamy do tego tej samej przegl膮darki ?
Tomasz Dunia
R贸偶ni si臋 tym, 偶e wszystkie grafiki do tego bloga powsta艂y i b臋d膮 powstawa膰 na iPadzie. Do tego stworzenie bloga to nie tylko ci艣niecie przyciski uruchom, ale tak偶e modyfikacja motywu i to cz臋sto w kodzie 馃槈 Ponadto na tym blogu b臋d膮 opisywane w wi臋kszo艣ci tematy, kt贸re robi臋 przy u偶yciu iPada jako g艂贸wnego urz膮dzenia.
Pingback: #iPadOnly ideology [ENG 馃嚞馃嚙] – Tomasz Dunia Blog