Obligacje to wed艂ug mnie dobry filar dla ka偶dego portfela inwestycyjnego. Wiele os贸b jednak si臋 ze mn膮 nie zgodzi, bo obligacje to nie zupa pomidorowa, nie wszyscy musz膮 je lubi膰. Dla mnie obligacje skarbowe, bo na tym typie b臋d臋 si臋 tutaj g艂贸wnie skupia艂, s膮 solidn膮 podstaw膮 wszystkich moim portfeli, bo mo偶e i nie oferuj膮 szalonych zysk贸w, ale przebijaj膮 one przewa偶nie inflacj臋 b臋d膮c przy tym wzgl臋dnie bezpieczn膮 form膮 inwestowania. W tym wpisie spr贸buj臋 przybli偶y膰 temat obligacji w spos贸b, kt贸ry powinien by膰 zrozumia艂y dla ka偶dego, nawet je偶eli nigdy nie mia艂 styczno艣ci z inwestowaniem w tego typu aktywa.
Nota prawna
Koniecznie si臋 zapoznaj! – rozwi艅 aby zobaczy膰 zawarto艣膰
Opinie i informacje zawarte na tym blogu nie stanowi膮 porady inwestycyjnej, a w szczeg贸lno艣ci “rekomendacji” w rozumieniu przepis贸w Rozporz膮dzenia Ministra Finans贸w z dnia 19 pa藕dziernika 2005 r. w sprawie informacji stanowi膮cych rekomendacje dotycz膮ce instrument贸w finansowych, lub ich emitent贸w (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Celem tego typu wpis贸w jest opisanie moich przemy艣lenia na temat inwestowania i dzielenie si臋 tym jak ja to robi臋 i jaka jest moja strategia. Ka偶dy ma inn膮 sytuacj臋 finansow膮 i inne sk艂onno艣ci do podejmowania ryzyka, a co za tym idzie inaczej zniesie poniesione straty, ale tak偶e uzyskane zyski. Dla niekt贸rych cz臋sto to drugie jest gorsze, bo jednorazowy z艂oty strza艂 (przypadek) mo偶e sk艂oni膰 do zainwestowania jeszcze wi臋kszej sumy pieni臋dzy, a nawet zad艂u偶enia si臋 w celu zwi臋kszenia skali inwestycji, co przy mniejszym szcz臋艣ciu ni偶 za pierwszym razem mo偶e doprowadzi膰 do bankructwa i popadni臋cia w powa偶ne k艂opoty. Dlatego nale偶y inwestowa膰 tylko posiadaj膮c odpowiedni膮 do tego wiedz臋 i zrozumienie zagadnienia. Je偶eli nie rozumiesz tematu w pe艂ni to nie inwestuj w dane aktywa do momentu zrozumienia zasady ich dzia艂ania lub w og贸le przerzu膰 si臋 na bardziej bezpieczne formy pomna偶ania swoich zaoszcz臋dzonych pieni臋dzy.
Czy w og贸le jest obligacja
Pozwol臋 sobie przytoczy膰 definicj臋 obligacji z Wikipedii:
Obligacja – papier warto艣ciowy emitowany w serii, w kt贸rym emitent stwierdza, 偶e jest d艂u偶nikiem obligatariusza i zobowi膮zuje si臋 wobec niego do spe艂nienia okre艣lonego 艣wiadczenia. Obligacja nale偶y do kategorii d艂u偶nych instrument贸w finansowych. W przeciwie艅stwie do akcji, obligacje nie daj膮 posiadaczowi 偶adnych uprawnie艅 wzgl臋dem emitenta typu wsp贸艂w艂asno艣膰, dywidenda czy te偶 uczestnictwo w walnych zgromadzeniach. Emisja obligacji jest jednym ze sposob贸w pozyskiwania kapita艂u przez przedsi臋biorstwo (lub Skarb Pa艅stwa, przyp. aut.).
Teraz prze艂贸偶my sobie to na troch臋 bardziej przyziemn膮 form臋. W obligacjach chodzi o to, 偶e s膮 dwie strony. Pierwsz膮 z nich jest Emitent (D艂u偶nik), czyli ten kt贸ry potrzebuje po偶yczy膰 pieni膮dze na jaki艣 cel, tj. po prostu zaci膮gn膮膰 kredyt. Druga strona to Obligatariusz, czyli ten kt贸ry ma pieni膮dze i za rekompensat臋 odpowiedniej wielko艣ci mo偶e je po偶yczy膰. Ta rekompensata przybiera膰 mo偶e r贸偶n膮 form臋, ale og贸lnie chodzi o ustalenie oprocentowania w skali roku, na podstawie kt贸rego od po偶yczonej kwoty naliczane b臋d膮 odsetki. Formy naliczania odsetek mog膮 by膰 r贸偶ne, tj. mog膮 one by膰 kapitalizowane, czyli obliczane, np. miesi臋cznie lub rocznie, a tak偶e by膰 przekazywane Obligatariuszowi co miesi膮c, rok lub dopiero przy wykupie obligacji. Wykup obligacji to kolejna rzecz jaka musi zosta膰 ustalona pomi臋dzy stronami. Jest to moment, w kt贸rym D艂u偶nik zwr贸ci pe艂n膮 po偶yczon膮 sum臋 pieni臋dzy z odsetkami o ile nie by艂y wyp艂acane sukcesywnie wcze艣niej.
Dalej brzmi zawile? Z obligacjami jest troch臋 jak z braniem kredytu w banku tylko role s膮 zamienione. Bankiem (Obligatariuszem) jeste艣 Ty, a kredytobiorc膮 (D艂u偶nikiem/Emitentem) jest Skarb Pa艅stwa Polskiego. Skarb Pa艅stwa co miesi膮c emituje pewn膮 ilo艣膰 papier贸w d艂u偶nych (obligacji), z kt贸rych wype艂ni dziur臋 w bud偶ecie, bo np. bez tego zbrak艂oby mu na 艣wiadczenia typu 800plus. Ty jako maj臋tny obywatel 艂askawie udzielasz po偶yczki Pa艅stwu i oczekujesz po pierwsze procentu od po偶yczonej sumy oraz zwrotu ca艂o艣ci po偶yczonej sumy w terminie ustalonym podczas zakupu.
Typy obligacji
Obligacje mo偶na podzieli膰 na typy na podstawie tego kto jest Emitentem:
- skarbowe – potocznie m贸wi si臋 na nie rz膮dowe, bo s膮 emitowane przez Skarb Pa艅stwa,
- komunalne – emitowane przez jednostki samorz膮d贸w terytorialnych, tj. gminy, powiaty, wojew贸dztwa itp.,
- korporacyjne – emitentem s膮 (prywatne) przedsi臋biorstwa.
W zakresie moich portfeli inwestycyjnych ograniczam si臋 jedynie do obligacji skarbowych. Komunalnych raczej nie tykam, a ju偶 na pewno nie pcham si臋 w inwestowanie w obligacje korporacyjne, bo takie obligacje niewiele r贸偶ni膮 si臋 od inwestowania w akcje, szczeg贸lnie je偶eli chodzi o poziom ryzyka, a od tego mam inne cz臋艣ci portfeli.
Obligacje mo偶na dzieli膰 ze wzgl臋du na wiele innych kryteri贸w, ale mi wydaje si臋, 偶e podzia艂 przedstawiony powy偶ej ma najwi臋cej sensu, bo skupia si臋 na tym co najbardziej istotne, czyli to kto jest Emitentem, a co za tym idzie kto jest gwarantem wykupu tych偶e obligacji. Od tego aspektu zale偶y w g艂贸wnej mierze ryzyko jakie podejmiemy poprzez inwestowanie w ten spos贸b.
Poziom ryzyka
Rozmawiaj膮c o inwestowaniu nie mo偶na nigdy pomin膮膰 jednego z najwa偶niejszych aspekt贸w jakim jest ryzyko inwestycyjne. Przeci臋tny cz艂owiek s艂ysz膮c termin obligacje my艣li od razu o obligacjach skarbowych, kt贸re s膮 uwa偶ane za jedne z najbezpieczniejszych form inwestowania, jednak偶e nawet one zdecydowanie nie s膮 ca艂kowicie wolne od ryzyka. W przypadku wszystkich obligacji g艂贸wnym ryzykiem jest to, 偶e Emitent nie zwr贸ci nam zainwestowanych pieni臋dzy i nie ma tutaj znaczenia jaki b臋dzie tego pow贸d. Mo偶e by膰 to bankructwo Emitenta tu偶 przed terminem wykupu, albo po prostu mo偶e on stwierdzi膰, 偶e nie zwr贸ci nam tych pieni臋dzy i ucieknie do kraju bez ekstradycji. Prawdopodobie艅stwo wyst膮pienia takiej sytuacji zale偶y w g艂贸wnej mierze od typu obligacji w jak膮 zainwestowali艣my.
W przypadku obligacji skarbowych gwarantem jest Skarb Pa艅stwa, wi臋c 偶eby nie zosta艂y one wykupione musia艂oby doj艣膰 do gospodarczego upadku Pa艅stwa Polskiego lub np. jakiej艣 drastycznej zmiany w艂adzy, czego nast臋pstwem by艂oby uniewa偶nienie przez nowy rz膮d wszystkich do tej pory wyemitowanych obligacji. Nie jest to niemo偶liwe, ale jednak ma艂o prawdopodobne. Polecam doczyta膰 o przedwojennych obligacjach skarbowych.
Podobnie sytuacja wygl膮da w aspekcie obligacji komunalnych, jednak偶e tutaj zmiana w艂adz samorz膮dowych jest ju偶 znacznie 艂atwiejsza i mamy tutaj do czynienia z dzia艂aniem na mniejsz膮 skal臋. Jako ciekawostk臋 podam przyk艂ad. Pracuj臋 w bran偶y autobusowej (konstruuj臋 autobusy), w kt贸rej sprzeda偶 realizowana jest przewa偶nie na podstawie przetarg贸w og艂aszanych przez miasta. Proces przetargowy, jego rozstrzygni臋cie i p贸藕niejsze ustalenia, np. takich rzeczy jak kolor i wz贸r wyk艂adziny pod艂ogowej, chwil臋 trwaj膮 i m贸wi臋 tutaj nawet o okresie wynosz膮cym od 6 do nawet 12 miesi臋cy. Spotka艂em si臋 z tak膮 sytuacj臋, 偶e w tym okresie zmieni艂a si臋 lokalna w艂adza, tj. prezydent/burmistrz, a wraz z nim przyszed艂 nowy prezes przedsi臋biorstwa komunikacyjnego, kt贸re by艂o jednostk膮 kupuj膮c膮 pojazdy. Co zrobi艂 nowy prezes? Uzna艂, 偶e wz贸r i kolor wyk艂adziny nale偶y zmieni膰, bo zosta艂 on wybrany przez poprzedniego prezesa i nijak nie wpisuje si臋 w jego gust. Wszystko gotowe do produkcji, materia艂y ustalone specjalnie wcze艣niej, 偶eby mo偶liwy by艂 ich planowy zakup i dostarczenie w idealnym momencie procesu produkcyjnego. C贸偶, klient nasz pan, nie by艂o wyj艣cia. D膮偶臋 do tego, 偶e podobnie mo偶e by膰 z obligacjami komunalnymi. Jestem w stanie wyobrazi膰 sobie sytuacj臋, w kt贸rej nowy prezydent/burmistrz decyduje, 偶e decyzja jego poprzednika o sfinansowaniu, oczywi艣cie na bazie emisji obligacji, placu zabaw przy ulicy A by艂a b艂臋dna i wyrzuca ten projekt do kosza wraz ze wszystkimi zobowi膮zaniami z nim zwi膮zanymi. Oczywi艣cie wtedy mo偶na dochodzi膰 swoich praw s膮downie, pozywaj膮c dan膮 gmin臋, ale czy naprawd臋 chce Ci si臋 marnowa膰 na to sw贸j cenny czasu i potencjalne odsetki jakie mog艂yby zosta膰 w tym czasie wygenerowane przy u偶yciu tych zamro偶onych pieni臋dzy? Troch臋 podkoloryzowa艂em i zaszala艂em z kre艣leniem czarnych scenariuszy, bo ryzyko przy obligacjach komunalnych nie jest strasznie wysokie, aczkolwiek jest na pewno wy偶sze ni偶 przy obligacjach skarbowych.
Zdecydowanie najgorsz膮, tj. najbardziej ryzykown膮, opcj膮 jest inwestowanie w obligacje korporacyjne, gdzie gwarantem jest przedsi臋biorstwo, kt贸re w ka偶dym momencie mo偶e zbankrutowa膰 lub w inny (nawet niecelowy) spos贸b nie by膰 w stanie wykupi膰 obligacji. Nie b臋d臋 tutaj traci艂 czasu na ten typ obligacji, bo i tak w przysz艂o艣ci nie zamierzam z niego korzysta膰.
Listy emisyjne – istotne aspekty
List emisyjny to oficjalny dokument Ministra Finans贸w okre艣laj膮cy szczeg贸艂owe warunki emisji danego rodzaju obligacji. Podczas jego czytania nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋 na:
- typ oprocentowania – mamy podzia艂 na:
- sta艂e – oprocentowanie ustalone w momencie emisji obligacji i jest takie samo przez ca艂y okres jej trwania a偶 do wykupu,
- zmienne – w tym przypadku ustalone jest tylko oprocentowanie dla pierwszego miesi膮ca, a w kolejnych wyliczane jest 偶e stopy referencyjnej NBP i mar偶y,
- indeksowane inflacj膮 – przewa偶nie sta艂e oprocentowanie w pierwszym roku, a p贸藕niej wyliczone z wysoko艣ci inflacji i mar偶y,
- oprocentowanie wst臋pne – przy zmiennym oprocentowaniu jest to wysoko艣膰 oprocentowania jaka b臋dzie obowi膮zywa膰 dla pierwszego okresu rozliczeniowego, kt贸ry mo偶e wynosi膰 miesi膮c lub rok, w zale偶no艣ci od rodzaju obligacji, jest ona ustalona i podana w tre艣ci listu emisyjnego,
- oprocentowanie docelowe – dla oprocentowania typu sta艂ego jest znane od samego pocz膮tku i obowi膮zuje a偶 do wykupu obligacji, natomiast dla typu zmiennego jest to oprocentowanie, kt贸re obowi膮zuje po pierwszym okresie rozliczeniowym i jest obliczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i mar偶y lub na podstawie inflacji i mar偶y w zale偶no艣ci od rodzaju obligacji,
- termin wykupu – po jakim czasie odzyskamy zainwestowane pieni膮dze, w obecnej sytuacji mo偶e to by膰 od 3 miesi臋cy do nawet 12 lat,
- kapitalizacja odsetek – jest przewa偶nie roczna lub miesi臋czna, a chodzi o to po jakim czasie odsetki s膮 kumulowane i wyp艂acane,
- spos贸b wyp艂aty odsetek – mog膮 one by膰 automatycznie dopisywane do zainwestowanej kwoty i dalej obracane w celu generowania z nich dalszych odsetek (procent sk艂adany) lub po prostu wyp艂acane Obligatariuszowi,
- mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego wykupu – w tym momencie nie ma obligacji bez takiej mo偶liwo艣ci, ale w wi臋kszo艣ci obligacji wcze艣niejsza wyp艂ata wi膮偶e si臋 z konieczno艣ci膮 poniesienia stosownej op艂aty,
- koszt wcze艣niejszego wykupu – op艂ata jak膮 ponosi si臋 od ka偶dej obligacji, na kt贸r膮 z艂o偶yli艣my dyspozycj臋 wcze艣niejszego wykupu, wszystkie obligacje maja warto艣膰 100 z艂 i od tej kwoty odejmowana jest w艂a艣nie ta kwota za wykup przedwczesny, kt贸ra wynosi obecnie do 2 z艂 (w zale偶no艣ci od rodzaju obligacji) od ka偶dej takiej 100-z艂otowej obligacji,
- czas wyp艂aty przy wykupie przedwczesnym – przewa偶nie jest to 5 dni roboczych od dnia z艂o偶enia dyspozycji,
- cena zamiany – cena (przewa偶nie naprawd臋 nieznacznie ni偶sza) jak膮 trzeba zap艂aci膰 za now膮 obligacj臋 w przypadku, gdy stara dobieg艂a ko艅ca, a chcemy dalej kontynuowa膰 oszcz臋dzanie i wykupi膰 analogiczn膮 obligacj臋 z nowej emisji, przewa偶nie m贸wimy tu o kwocie 99.90 z艂 zamiast 100 z艂, wi臋c naprawd臋 jest to niewielka promocja,
- dodatkowe wymogi dotycz膮ce tego kto mo偶e kupowa膰 obligacje – istniej膮 obligacje ROS (6-letnia) i ROD (12-letnia), kt贸re s膮 dost臋pne tylko dla beneficjent贸w programu 800plus (a wcze艣niej 500plus) i to jedynie do wysoko艣ci 艣wiadcze艅 jakie zosta艂y otrzymane, czyli je偶eli z 800plus kto艣 otrzyma艂 1600 z艂 (pobiera 艣wiadczenie jedynie od 2 miesi臋cy) to mo偶e kupi膰 16 sztuk takich obligacji po 100 z艂 ka偶da.
Aktualnie dost臋pne obligacje skarbowe w Polsce
Zaczn臋 od wskazania gdzie mo偶na szuka膰 aktualnych informacji na temat dost臋pnych obligacji skarbowych, czyli stronie Ministerstwa Finans贸w ObligacjeSkarbowe.pl. Chodzi o to, 偶e to co przedstawi臋 poni偶ej mo偶e by膰 nieaktualne ju偶 za miesi膮c, gdy zostan膮 og艂oszone nowe listy emisyjne i zmieni si臋 oprocentowanie poszczeg贸lnych typ贸w obligacji. Na moment pisania tego wpisu (ko艅c贸wka lutego 2024) oferta w zakresie obligacji skarbowych wygl膮da nast臋puj膮co:
Obligacje skarbowe sta艂oprocentowe:
Nazwa obligacji | Oszcz臋dno艣ciowe Trzymiesi臋czne Sta艂oprocentowe | Trzyletnie Oszcz臋dno艣ciowe Sta艂oprocentowe |
Symbol (skr贸t + miesi膮c i rok wykupu) | OTS0524 | TOS0227 |
Termin wykupu | 3-miesi臋czne | 3-letnie |
Typ oprocentowania | sta艂e | sta艂e |
Oprocentowanie wst臋pne | 3.00% (ca艂y okres) | 6.40% (ca艂y okres) |
Oprocentowanie docelowe | – | – |
Kapitalizacja odsetek | brak | roczna |
Spos贸b wyp艂aty odsetek | przy wykupie | przy wykupie |
Mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego wykupu | Tak | Tak |
Koszt wcze艣niejszego wykupu | 0 z艂 | 0.70 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji |
Czas wyp艂aty przy wykupie przedwczesnym | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji |
Cena zamiany | 100 z艂 | 99.90 z艂 |
Obligacje skarbowe zmiennoprocentowe:
Nazwa obligacji | Roczne Oszcz臋dno艣ciowe Referencyjne | Dwuletnie Oszcz臋dno艣ciowe Referencyjne |
Symbol (skr贸t + miesi膮c i rok wykupu) | ROR0225 | DOR0226 |
Termin wykupu | roczne | 2-letnie |
Typ oprocentowania | zmienne | zmienne |
Oprocentowanie wst臋pne | 6.05% (1. miesi膮c) | 6.30% (1. miesi膮c) |
Oprocentowanie docelowe | stopa referencyjna NBP+0.00% | stopa referencyjna NBP+0.50% |
Kapitalizacja odsetek | brak | brak |
Spos贸b wyp艂aty odsetek | co miesi膮c | co miesi膮c |
Mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego wykupu | Tak | Tak |
Koszt wcze艣niejszego wykupu | 0.50 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji | 0.70 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji |
Czas wyp艂aty przy wykupie przedwczesnym | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji |
Cena zamiany | 99.90 z艂 | 99.90 z艂 |
Obligacje skarbowe indeksowane inflacj膮:
Nazwa obligacji | Czteroletnie Oszcz臋dno艣ciowe Indeksowane | Emerytalne Dziesi臋cioletnie Oszcz臋dno艣ciowe |
Symbol (skr贸t + miesi膮c i rok wykupu) | COI0228 | EDO0234 |
Termin wykupu | 4-letnie | 10-letnie |
Typ oprocentowania | zmienne, indeksowane inflacj膮 | zmienne, indeksowane inflacj膮 |
Oprocentowanie wst臋pne | 6.55% (1. rok) | 6.80% (1. rok) |
Oprocentowanie docelowe | inflacja+1.25% | inflacja+1.50% |
Kapitalizacja odsetek | brak | roczna |
Spos贸b wyp艂aty odsetek | co rok | przy wykupie |
Mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego wykupu | Tak | Tak |
Koszt wcze艣niejszego wykupu | 0.70 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji | 2.00 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji |
Czas wyp艂aty przy wykupie przedwczesnym | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji |
Cena zamiany | 99.90 z艂 | 99.90 z艂 |
Obligacje skarbowe indeksowane inflacj膮 dla beneficjent贸w programu 800plus:
Nazwa obligacji | Rodzinne Oszcz臋dno艣ciowe Sze艣cioletnie | Rodzinne Oszcz臋dno艣ciowe Dwunastoletnie |
Symbol (skr贸t + miesi膮c i rok wykupu) | ROS0230 | ROD0236 |
Termin wykupu | 6-letnie | 12-letnie |
Typ oprocentowania | zmienne, indeksowane inflacj膮 | zmienne, indeksowane inflacj膮 |
Oprocentowanie wst臋pne | 6.75% (1. rok) | 7.05% (1. rok) |
Oprocentowanie docelowe | inflacja+1.75% | inflacja+2.00% |
Kapitalizacja odsetek | roczna | roczna |
Spos贸b wyp艂aty odsetek | przy wykupie | przy wykupie |
Mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego wykupu | Tak | Tak |
Koszt wcze艣niejszego wykupu | 0.70 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji | 2.00 z艂 od ka偶dej 100-z艂otowej obligacji |
Czas wyp艂aty przy wykupie przedwczesnym | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji | 5 dni roboczych po dniu z艂o偶enia dyspozycji |
Cena zamiany | – | – |
Powy偶ej przedstawi艂em list臋 wszystkich dost臋pnych obligacji skarbowych na luty 2024. Je偶eli mia艂bym szybko skomentowa膰 dost臋pne opcje to:
- OTS (3-miesi臋czne / 3.00%) si臋 totalnie nie op艂acaj膮, bo nawet byle lokata daje teraz lepsze wyniki.
- TOS (3-letnie / 6.40%) wydaj膮 mi si臋 teraz bardziej op艂acalne ni偶 kiedykolwiek, bo inflacja ma obecnie tendencj臋 mocno spadkow膮 i to dos艂ownie pikuj膮c膮 w d贸艂, wi臋c mo偶na zak艂ada膰, 偶e wkr贸tce spadnie oprocentowanie zar贸wno lokat, jak i obligacji zmiennoprocentowych oraz indeksowanych inflacj膮, dlatego zakup tych obligacji na 3 lata i zablokowanie sobie oprocentowania na poziomie 6.4% mo偶e mie膰 teraz sporo sensu. Oczywi艣cie mo偶e by膰 tak, 偶e inflacja odbije zaraz po zaliczeniu mocnego spadku i wtedy wystrzeli jeszcze wy偶ej ni偶 by艂a, ale wtedy mo偶na po prostu zleci膰 wcze艣niejszy wykup i wymieni膰 te obligacje na inne (np. indeksowane inflacj膮).
- ROR (roczne / 6.05% / NBP+0%) i DOR (2-letnie / 6.3% / NBP+0.5%) chyba nigdy si臋 nie op艂acaj膮, bo bazuj膮 na stopie referencyjnej NBP, kt贸ra przewa偶nie jest ma艂o atrakcyjna, i bardzo mizernej lub w og贸le zerowej mar偶y. Oczywi艣cie nie jestem do艣wiadczonym finansist膮 i mog臋 nie dostrzega膰 zalet tego typu obligacji, wi臋c je偶eli kto艣 ma jak膮艣 ciekaw膮 strategi臋, kt贸ra uwzgl臋dnia ich u偶ycie to bardzo ch臋tniej o niej przeczytam.
- COI (4-letnie / 6.55% / inflacja+1.25%) s膮 dobr膮 opcj膮 na ulokowanie 艣rodk贸w na w miar臋 kr贸tki okres (4 lata lub ewentualnie mniej, bo w ka偶dej chwili mo偶na z艂o偶y膰 dyspozycj臋 wcze艣niejszego wykupu, nie ponosz膮c wysokich strat). S膮 dobrym zast臋pstwem dla lokat bankowych, bo na pewno przynios膮 lepsze zyski. Na plus, 偶e s膮 te偶 zale偶ne od inflacji, cho膰 trzeba pami臋ta膰, 偶e mar偶a 1.25% nie pozwoli nam przebi膰 inflacji po uwzgl臋dnieniu podatku Belki.
- EDO (10-letnie / 6.8% / inflacja+1.5%) to najsensowniejsza opcja na ulokowanie 艣rodk贸w w szerszym horyzoncie czasowym, szczeg贸lnie gdy opakuje si臋 je w parasol antypodatkowy jak np. IKE, kt贸ry ochroni zyski przed podatkiem Belki. Obligacje te pod膮偶aj膮 za inflacj膮, oferuj膮 ponad ni膮 rozs膮dn膮 mar偶臋 1.5% i bazuj膮 na procencie sk艂adanym, czyli wypracowane odsetki s膮 kapitalizowane raz w roku i dopisywane do kapita艂u nominalnego, z kt贸rego wyliczane s膮 kolejne, jeszcze wi臋ksze odsetki. Moje portfele inwestycyjne bazuj膮 g艂贸wnie na tym typie obligacji.
- ROS (6-letnie / 6.75% / inflacja+1.75%) i ROD (12-letnie / 7.05% / inflacja+2%) to takie EDO na sterydach, czyli szalenie atrakcyjne obligacje, jednak偶e maj膮 haczyk jakim jest dost臋pno艣膰 tylko dla beneficjent贸w programu 800plus i tylko do kwoty wsparcia jak膮 do tej pory otrzymali. Polega to na tym, 偶e je偶eli od zaledwie dw贸ch miesi臋cy pobieramy 艣wiadczenie 800plus to mo偶emy zainwestowa膰 w te obligacje jedynie 1 600 z艂 (2×800). Dodatkowym minusem jest to, 偶e 艣wiadczenie mo偶e by膰 zg艂oszone tylko przez jednego rodzica i tylko ten rodzic b臋dzie m贸g艂 inwestowa膰 w obligacje ROS i/lub ROD. Ten typ obligacji nie mo偶e by膰 r贸wnie偶 kupowany poprzez IKE-Obligacje, a wi臋c nie mo偶emy unikn膮膰 w ten spos贸b podatku dochodowego (Belki).
Spos贸b nabywania obligacji
Obligacje skarbowe mo偶na nabywa膰 za pomoc膮 wielu dom贸w maklerskich w r贸偶nych bankach, jednak偶e jedynym sposobem na omini臋cie dodatkowych op艂at, zwi膮zanych z prowadzeniem rachunku maklerskiego, jest robienie tego poprzez Biuro Maklerskie PKO BP. Podstawowy rachunek maklerski, kt贸ry jest niezb臋dny do uzyskania dost臋pu do serwisu transakcyjnego s艂u偶膮cy do zarz膮dzania swoimi obligacjami, nie kosztuje nic. Niestety, aby otworzy膰 dla siebie taki rachunek konieczna jest wizyta w kt贸rym艣 z oddzia艂贸w lub biurze maklerskim PKO BP. Zamiast i艣膰 tam z marszu proponuj臋 wcze艣niej um贸wi膰 si臋 na wizyt臋 poprzez stron臋 internetow膮 wybieraj膮c odpowiadaj膮cy termin, co pozwoli unikn膮膰 oczekiwania w kolejkach do okienka. W banku b臋d膮 pewnie namawia膰 na za艂o偶enie Konta za Zero, kt贸re jest tak naprawd臋 za darmo tylko gdy wykona si臋 miesi臋cznie 5 transakcji bezgot贸wkowych lub ca艂kowicie zrezygnuje z karty fizycznej. W praktyce to konto nie jest do niczego potrzebne, wi臋c proponuj臋 si臋 nie pcha膰 w dodatkowe, zb臋dne produkty towarzysz膮ce. Oczywi艣cie przedstawiciel banku b臋dzie m贸wi艂, 偶e posiadanie takiego konta u艂atwia spraw臋, bo mo偶na je sobie spi膮膰 z rachunkiem maklerskim, ale to samo mo偶na zrobi膰 z dowolnym innym kontem w innym banku. Chodzi o to, 偶e trzeba wskaza膰 konto, na kt贸re maj膮 trafi膰 pieni膮dze po wykupie obligacji. Na pocz膮tku co艣 trzeba poda膰, ale p贸藕niej mo偶na to zmieni膰 i wskaza膰, 偶e po zako艅czeniu obligacji pieni膮dze maj膮 pozosta膰 na rachunku maklerskim, zamiast by膰 wysy艂ane na zewn臋trzne konto. Mo偶na to zrealizowa膰 w serwisie transakcyjnym wybieraj膮c opcj臋 艢rodki pieni臋偶ne pozostaj膮 na Rachunku Rejestrowym w zak艂adce Rachunek Rejestrowy -> Dysponowanie 艣rodkami. Przy okazji wizyty w PKO BP polecam te偶 rozwa偶y膰 za艂o偶enie sobie IKE-Obligacje, co jest chyba najlepsz膮 form膮 oszcz臋dzania dla ludzi, kt贸rzy nie maj膮 czasu, nie chce im si臋 dokszta艂ca膰, czyta膰 na temat innych form inwestowania i po prostu chc膮 odk艂ada膰 i pomna偶a膰 z niskim ryzykiem te oszcz臋dno艣ci z my艣l膮 o emeryturze. Warto pami臋ta膰, 偶e w przysz艂o艣ci takie IKE mo偶na normalnie przenie艣膰, gdzie tylko b臋dzie si臋 chcia艂o, wi臋c lepiej ju偶 teraz zacz膮膰 od tego najprostszego kroku, a w przysz艂o艣ci po prostu zobaczy膰 gdzie nas poniesie.
Tak wygl膮da serwis transakcyjny do zakupu obligacji w ramach Rachunku Rejestrowego:
Procedura zakupu obligacji skarbowych wygl膮da tak:
- Przelewamy oszcz臋dno艣ci na numer konta podpisany jako Rachunek rejestrowy (WN) w zak艂adce Rachunek Rejestrowy -> Dyspozycja przelewu.
- Czekamy a偶 pieni膮dze zostan膮 zaksi臋gowane na rachunku.
- Przechodzimy do zak艂adki Rachunek Rejestrowy -> Zakup obligacji, gdzie znajdziemy informacje jakie jest dost臋pne saldo i list臋 dost臋pnych emisji obligacji.
- Wybieramy t膮 kt贸ra nas interesuje i naciskami Wybierz.
- Zostajemy przeniesieni do formularza zakupu, w kt贸rym musimy poda膰 tylko ilo艣膰 i zatwierdzi膰 zakup. Ka偶da obligacja kosztuje 100 z艂 i nie mo偶na kupi膰 u艂amka, wi臋c maksymalna ilo艣膰 na jak膮 mo偶emy sobie pozwoli膰 to aktualna warto艣膰 salda podzielona przez 100 i zaokr膮glona do ca艂o艣ci w d贸艂.
- Zlecenie zakupu zosta艂o wys艂ane, ale na faktyczny zakup i aktualizacj臋 ewidencji musimy troch臋 poczeka膰.
- Pomy艣lnie kupione obligacje pojawi膮 si臋 w zak艂adce Rachunek Rejestrowy -> Stan Rachunku Rejestrowego.
A tak wygl膮da cz臋艣膰 dotycz膮ca IKE-Obligacje:
Procedura zakupu obligacji skarbowych w kontek艣cie konta IKE-Obligacje wygl膮da tak:
- Z IKE-Obligacje jest o tyle inaczej, 偶e ju偶 podczas otwierania konta w banku musimy zadeklarowa膰 w jakie obligacje zamierzamy inwestowa膰 i w jakiej proporcji. Mo偶e to by膰 przyk艂adowo 80% w EDO i 20% w COI. Wtedy po wykonaniu przelewu 艣rodk贸w o przyk艂adowej warto艣ci 1000 z艂 i zaksi臋gowaniu go na koncie IKE-Obligacje okre艣lone obligacje zostan膮 automatycznie kupione zgodnie ze zdefiniowan膮 proporcj膮, czyli 8 sztuk obligacje EDO i 2 sztuki obligacji COI. DNOS (skr. Dyspozycja Nabywania Obligacji Skarbowych) mo偶na zmieni膰 jedynie w oddziale banku lub poprzez infolini臋, a zmiana przez internet jest niemo偶liwa (chyba, 偶e o czym艣 nie wiem i zaraz mnie kto艣 o艣wieci), co wed艂ug mnie w XXI wieku jest czym艣 niedopuszczalnym…
- Przelewamy oszcz臋dno艣ci na numer konta podpisany Numer rachunku IKE w zak艂adce Konto IKE-Obligacje -> Dane Konta IKE-Obligacje.
- Czekamy na zaksi臋gowanie wp艂aty.
- Po zaksi臋gowaniu saldo zostanie zaktualizowane.
- Po up艂ywie jednego dnia roboczego od zaksi臋gowania wp艂aty zostan膮 zakupione obligacje zgodnie z DNOS, co mo偶na zaobserwowa膰 w zak艂adce Konto IKE-Obligacje -> Stan Konta IKE-Obligacje.
Warto te偶 wspomnie膰, 偶e IKE-Obligacje nie jest produktem bezp艂atnym, wi臋c w zak艂adce Konto IKE-Obligacje -> Dane Konta IKE-Obligacje znajduje si臋 jeszcze drugi numer konta podpisany Numer rachunku do op艂at, na kt贸re nale偶y uiszcza膰 op艂aty za prowadzenie. Prowizje s膮 podane w poni偶szej tabeli. Trzeba powiedzie膰, 偶e jest to jeden z najta艅szych produkt贸w w zakresie IKE.

Obligacje skarbowe w moich portfelach
W poprzednim wpisie dotycz膮cym inwestowania – Skarbonka Tomka: portfel inwestycyjny – wspomnia艂em o tym jak wygl膮daj膮 moje portfele inwestycyjne, tj. jakie aktywa w nich posiadam i w jakich konkretnie proporcjach. Jak ju偶 wcze艣niej wspomnia艂em obligacje skarbowe s膮 g艂贸wnym filarem moich wszystkich portfeli inwestycyjnych. Odpowiadaj膮 za stabilizacj臋 i niewielki, ale systematyczny zysk. W uj臋ciu modelowym w moich portfelach mam nast臋puj膮ce obligacje:
- Poduszka Bezpiecze艅stwa – 100% obligacji skarbowych, kt贸re ulokowane s膮 pod antypodatkowym parasolem w postaci IKE-Obligacje mojej 偶ony, bo to fundusze awaryjne i je偶eli nie wyst膮pi 偶adna awaria to po prostu moja 偶ona b臋dzie mog艂a po 60. roku 偶ycia wyci膮gn膮膰 je z IKE bez p艂acenia podatku Belki i u偶ywa膰, natomiast je偶eli jednak ta awaria wyst膮pi to wyp艂ac臋 te pieni膮dze z uwzgl臋dnieniem podatku Belki, tak jakby to wygl膮da艂o przy trzymaniu ich poza IKE, i b臋d臋 stratny tylko na op艂acie za prowadzenie konta IKE-Obligacje. Ten portfel zasilili艣my raz kwot膮 23 400 z艂 (roczny limit IKE na rok 2024) i teraz tylko pozwalamy mu pracowa膰 (walczy膰 z inflacj膮). Na prze艂omie roku, gdy 偶onie zresetuje si臋 limit IKE to dorzucimy do tego portfela kwot臋 brakuj膮c膮 do pe艂nych 30 000 z艂. W zakresie tego portfela kupujemy wy艂膮cznie obligacje EDO (10-letnie).
- Portfel 10-letni – przypomnijmy, 偶e zak艂ada on uzbieranie jak najwi臋kszej sumy w czasie 10 lat i wycofanie jej po tym okresie w celu dokonania nadp艂aty kredytu hipotecznego, w tym portfelu obligacje skarbowe modelowo stanow膮 70% i s膮 ulokowane normalnie na Rachunku Rejestrowym w nast臋puj膮cym sk艂adzie:
- obligacje TOS (3-letnie) – teraz wydaj膮 si臋 atrakcyjne pod k膮tem oprocentowania, bo inflacja ma tendencj臋 spadkow膮, wi臋c kupuj臋 je dop贸ki ich oprocentowanie nie spad艂o poni偶ej 6%, je偶eli jednak oka偶e si臋, 偶e inflacja odbije to po prostu wymieni臋 je na ROD/ROS/EDO/COI,
- obligacje ROD (12-letnie) – wykorzystuj臋 tutaj fakt, 偶e jeste艣my beneficjentami programu 800plus (a wcze艣niej 500plus); na razie jeszcze jestem daleko od momentu, w kt贸rym b臋d臋 zamyka艂 ten portfel w celu dokonania nadp艂aty kredytu, wi臋c dalej b臋d臋 dokupowa艂 ten typ obligacji, pomimo 艣wiadomo艣ci, 偶e im p贸藕niej je kupi臋 tym wcze艣niej b臋d臋 musia艂 zleci膰 ich wykup wzgl臋dem terminu ich oryginalnego zako艅czenia; istotne jest, 偶e musz臋 te obligacje trzyma膰 na Rachunku Rejestrowym 偶ony, bo to ona z艂o偶y艂a wniosek o 800plus,
- obligacje ROS (6-letnie) – tutaj te偶 korzystamy z benefitu wynikaj膮cego z 800plus; w pewnym momencie nie b臋dzie mi si臋 ju偶 op艂aca艂o kupowa膰 obligacji ROD i zleca膰 ich wcze艣niejszego wykupu, bo kwota za przedwczesny wykup w wysoko艣ci 2 z艂 za jedn膮 100-z艂otow膮 obligacj臋 zacznie przekracza膰 zysk wynikaj膮cy z r贸偶nicy oprocentowania wzgl臋dem ROS (2% dla ROD vs 1.75% dla ROS ponad inflacj臋), zaczn臋 wtedy kupowa膰 ROS, kt贸re s膮 obligacjami o kr贸tszym terminie wykupu i mniejszej op艂acie za wcze艣niejszy wykup (0.70 z艂 od jednej jednostki).
- obligacje EDO (10-letnie) – b臋d臋 je kupowa艂 jako ekwiwalent ROD je偶eli przekrocz臋 dozwolony limit,
- obligacje COI (4-letnie) – b臋d臋 je kupowa艂 jako ekwiwalent ROS je偶eli przekrocz臋 dozwolony limit.
- Portfel Emerytalny – w tym portfelu podchodz臋 nieco bardziej agresywnie, wi臋c w obligacjach trzymam modelowo maksymalnie tylko 50% sumy aktyw贸w. S膮 to 艣rodki z definicji (a nawet nazwy portfela) przeznaczone na emerytur臋, wi臋c cz臋艣膰 tych obligacji trzymam na koncie IKE-Obligacje tak jak w przypadku Poduszki Bezpiecze艅stwa. W DNOS mam ustalone, 偶e 100% wp艂at na rachunek IKE ma by膰 przeznaczonych na zakup obligacji EDO, a jak zdecyduj臋, 偶e chc臋 kupi膰 jaki艣 inny typ (tak jak teraz kupuj臋 TOS, bo wydaj膮 mi si臋 obiecuj膮ce ze wzgl臋du na zachowanie inflacji) to kupuj臋 je poza IKE w ramach normalnego Rachunku Rejestrowego. Reasumuj膮c, wygl膮da to tak:
- obligacje EDO (10-letnie) – trzymane w IKE-Obligacje,
- inne obligacje – kupowane w ramach Rachunku Rejestrowego poza IKE.
Kilka s艂贸w na zako艅czenie
W艂a艣nie, w ramach korekty, przeczyta艂em jeszcze raz wszystko co napisa艂em powy偶ej i doszed艂em do wniosku, 偶e wyszed艂 mi z tego niez艂y blok tekstu, pomimo tego, 偶e stara艂em si臋 przekaza膰 te informacje w pigu艂ce. Mam nadziej臋, 偶e nikogo nie przestraszy ta obj臋to艣膰. Je偶eli mia艂bym podsumowa膰 w jednym zdaniu temat obligacji to powiedzia艂bym, 偶e to bardzo przyjemna forma inwestowania, kt贸ra jest prosta w obs艂udze, przynosi mo偶e nie osza艂amiaj膮ce, ale za to stabilne zyski i przede wszystkim nie jest czasoch艂onna, przez co nadaje si臋 jako dobry start dla ka偶dego kto z marszu chce zacz膮膰 pomna偶a膰 swoje oszcz臋dno艣ci, ale rozszerzenie swojej wiedzy w zakresie inwestowania odk艂ada na p贸藕niej. Pod wzgl臋dem ryzyka umie艣ci艂bym obligacje skarbowe na r贸wni z lokatami, a na pewno przynosz膮 one wi臋ksze zyski, wi臋c mam nadziej臋, 偶e po wch艂oni臋ciu wiedzy, kt贸r膮 staram si臋 przekaza膰 tym wpisem, ju偶 rozumiesz dlaczego jest to lepsza forma lokowania swoich ci臋偶ko zarobionych i od艂o偶onych pieni臋dzy.
Micha艂
Remote Reply
Original Comment URL
Your Profile
@to3k fajny wpis przybli偶aj膮cy 艣wiat obligacji.
W przypadku obligacji komunalnych nie s艂ysza艂em o 偶adnym "skandalu". Chyba raz w ostatnim czasie (z 2 lata temu) by艂o o tym, 偶e upad艂a ca艂a gmina (nadmiernie zad艂u偶ona) i zosta艂a w艂膮czona do innej. Ale obligacje samorz膮dowe czy rozwi膮zania na nich oparte – fundusze inwestycyjne od PKO BP i Pekao SA – ciesz膮 si臋 popularno艣ci膮 ze wzgl臋du na niskie koszty i zachowanie wycen funduszu przypominaj膮cy dawne fundusze "pieni臋偶ne" (ju偶 teraz nie mo偶na u偶ywa膰 tej nazwy, bo by艂a myl膮ca, dzisiaj to fundusze obligacji kr贸tkoterminowych).
Przy wyborze obligacji korporacyjnych nale偶y sprawdzi膰 sytuacj臋 finansow膮 emitenta. Warto stawia膰 na bran偶e, kt贸re maj膮 dobry cash flow (got贸wk臋) – banki, deweloperzy czy bran偶a windykacyjna. Firmy oferuj膮 nie tylko wy偶sz膮 rentowno艣膰, premi臋 za ryzyko, ale i czasem ciekawe rozwi膮zania, jak emisje w walucie obcej, najcz臋艣ciej euro. W ten spos贸b mo偶e to by膰 element dywersyfikacji walutowej (tym samym dywersyfikacji ryzyka). Przytaczane s膮 te偶 argumenty za posiadaniem w portfelu waluty obszaru/kraju o ni偶szej inflacji.
Warto te偶 poszuka膰 newsletter贸w czy rekomendacji z danego biura, jakie obligacje, o jakiej zapadalno艣ci wydaj膮 si臋 najatrakcyjniejsze. Oczywi艣cie mo偶na wysnu膰 w艂asne wnioski na podstawie rekomendacji.
馃檭 蓯谋unp zs蓯莎o蕠 :idle:
Remote Reply
Original Comment URL
Your Profile
@kawosz @to3k@blog.tomaszdunia.pl obligacje komunalne maj膮 to do siebie, 偶e ich p艂ynno艣膰 jest bardzo niska, wi臋c jak si臋 ju偶 w nie wejdzie to trudno si臋 ich pozby膰 przed terminem wykupu. Co do korporacyjnych to jasne, 偶e s膮 atrakcyjne jak si臋 prze艣wietli firm臋, kt贸rej dotycz膮, ale w艂a艣nie chodzi o to, 偶e w tym wpisie pisz臋 o inwestowaniu pasywnych, a wi臋c takie dzia艂anie jest totalnym zaprzeczeniem idei tego typu inwestowania 馃槈
Pingback: Skarbonka Tomka: Akcje – Tomasz Dunia Blog