艁adowanie

Poni偶ej znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do znalezienia optymalnego funduszu ETF dla swojego portfela inwestycyjnego. Oczywi艣cie mo偶e by膰 ich kilka w portfelu, bo mo偶na je miksowa膰 w dowolnej ilo艣ci i proporcji, jednak偶e ja postawi艂em na prostot臋 i minimalizacj臋 koszt贸w, wi臋c ogranicz臋 si臋 do znalezienia tego jednego, kt贸ry b臋dzie wed艂ug mnie pasowa艂 idealnie.

Gdzie szuka膰 informacji o ETF

Jeszcze par臋 miesi臋cy temu powiedzia艂bym, 偶e jedynym sensownym miejscem zawieraj膮cym wszystkie niezb臋dne informacje o ETF jest portal justETF.com, ale tak dawno temu doczekali艣my si臋 polskiego odpowiednika – atlasETF.pl, kt贸ry nie odstaje od justETF, a wr臋cz jest w wielu aspektach lepszym narz臋dziem. No i jest polskim produktem, waco jest dodatkowym, ogromnym plusem.

Podstawowe informacje o ETF

Komplet podstawowych informacji dotycz膮cych ETF zawiera膰 powinien:

  • Emitent – zarz膮dzaj膮cy funduszem, kt贸ry wprowadza go na rynek, sprzedaje jego jednostki i inwestuje zebrany w ten spos贸b kapita艂. Od strony kapitalizacji najwi臋kszymi dostawcami ETF s膮 firmy BlackRock (iShares), Vanguard (firma ojca ETF – John C. Bogle’a) i State Street Global Advisors (SPDR). Oczywi艣cie nie ma co zamyka膰 si臋 tylko na tych najwi臋kszych, bo u broker贸w dost臋pnych na polskim rynku mo偶na r贸wnie偶 znale藕膰 takie jak BetaETF, Amundi, Xtrackers, Invesco czy JP Morgan. Jednak偶e pami臋tajmy, 偶e przez ca艂y ten kurs m贸wimy o inwestowaniu w perspektywie czasowej r贸wnej wi臋kszo艣ci swojego 偶ycia, wi臋c warto jest jednak minimalizowa膰 ryzyko i stawia膰 na firmy sprawdzone i dzia艂aj膮ce od lat, a to cz臋sto idzie w parze z wysok膮 kapitalizacj膮.
  • Nazwa – mog膮 by膰 naprawd臋 przer贸偶ne, ale cz臋sto mo偶na w nich znale藕膰 sporo wa偶nych informacji o funduszu. We藕my jako przyk艂ad „SPDR庐 MSCI World UCITS ETF”. Ju偶 z samej nazwy mo偶emy dowiedzie膰 si臋, 偶e:
    • emitentem jest State Street Global Advisors (rodzina funduszy SPRD),
    • indeks bazowy, za kt贸rym pod膮偶a ten ETF to MSCI World, czyli stawia on na rynki rozwini臋te,
    • UCITS oznacza, 偶e dany ETF jest zgodny z regulacjami Komisji Europejskiej,
    • cz臋sto w nazie zaszyte s膮 te偶 dodatkowe informacje:
      • o walucie bazowej (np. USD lub EUR),
      • o polityce dywidendowej (Acc lub Dist).
  • Kod ISIN – International Securities Identification Number, czyli z angielskiego mi臋dzynarodowy numer identyfikacyjnych papier贸w warto艣ciowych, to unikatowy 12-znakowy kod, kt贸ry nadaje si臋 papierom warto艣ciowym, 偶eby mie膰 mo偶liwo艣膰 ich jednoznacznej identyfikacji. W przypadku ETF ten kod jest do艣膰 cz臋sto przydatny, bo ten sam ETF mo偶e by膰 notowany na r贸偶nych gie艂dach (np. polskie GPW czy niemiecka Xetra) i dzi臋ki ISIN jeste艣my w stanie stwierdzi膰 czy to faktycznie ten sam instrument. Tak wi臋c pami臋taj – ka偶dy ETF ma tylko jeden kod ISIN.
  • Ticker – 4-literowy symbol, kt贸ry ma troch臋 wsp贸lnego z kodem ISIN, bo te偶 pomaga w identyfikacji konkretnego ETF i jest unikatowy, tj. jeden ticker nie mo偶e wskazywa膰 na dwa r贸偶ne ETF, jednak偶e istotn膮 r贸偶nic膮 w tym przypadku jest to, 偶e ETF mo偶e mie膰 wi臋cej ni偶 jeden ticker. Dzieje si臋 tak za spraw膮 tego, 偶e ETF mo偶e wyst臋powa膰 w r贸偶nych wersjach, tj. np. by膰 notowany w r贸偶nych walutach, a nawet na r贸偶nych gie艂dach. Te wersje maj膮 wsp贸lny numer ISIN, ale r贸偶ne tickery.
  • Indeks bazowy – indeks gie艂dowy, kt贸ry jest replikowany przez ETF.
  • Waluta bazowa – waluta, w kt贸rych ETF jest rozliczany, ksi臋gowany i raportowany.
  • Siedziba – kraj, w kt贸rym fundusz jest oficjalnie zarejestrowany i pod kt贸rego prawo podatkowe podlega. Jest to bardzo istotne w kontek艣cie ETF dywidendowych, bo pa艅stwa maj膮 r贸偶ne stawki podatk贸w od dywidend.
  • TER – Total Expense Ratio, czyli z angielskiego wska藕nik koszt贸w ca艂kowitych. Informuje o tym jakie s膮 roczne koszty zarz膮dzania funduszem. M贸wimy tutaj o op艂atach za zarz膮dzanie, op艂atach administracyjnych, kosztach operacyjnych, a tak偶e takich rzeczach jak koszty marketingu i inne tego typu. Jest to bardzo istotny wska藕nik, kt贸ry ma realny wp艂yw na wyniki funduszu, szczeg贸lnie w perspektywie d艂ugoterminowej. Jest na bie偶膮co uwzgl臋dniony w wycenie funduszu.
  • Metoda replikacji – wyst臋puj膮 trzy:
    • fizyczna pe艂na – fundusz kupuje wszystkie sk艂adniki indeksu bazowego w mo偶liwie jak najbardziej zbli偶onych proporcjach,
    • fizyczna niepe艂na – fundusz kupuje tylko cz臋艣膰 sk艂adnik贸w indeksu bazowego (tzw. sampling, czyli po polsku pr贸bkowanie),
    • syntetyczna – fundusz stosuje (kupuje/posiada) instrumenty pochodne, m贸wimy tutaj g艂贸wnie o kontraktach SWAP, kt贸rych zasady dzia艂ania nie chcia艂bym tutaj t艂umaczy膰.
  • Polityka dywidendowa – mamy tutaj dwa sposoby zarz膮dzania dywidendami:
    • Distributing (dystrybucja) – wyp艂acanie dywidend inwestorom na rachunek maklerski,
    • Accumulating (akumulacja) – wszystkie dywidendy s膮 reinwestowane w ramach funduszu i dalej pracuj膮 na przysz艂y wynik.
  • Wielko艣膰 – ilo艣膰 kapita艂u, kt贸ry jest zgromadzony w ramach funduszu. Tutaj zasady s膮 proste:
    • im wi臋kszy fundusz tym wi臋ksza jego p艂ynno艣膰, a wi臋c przy ka偶dej transakcji b臋dziemy mieli mniejszy spread (r贸偶nica pomi臋dzy cen膮 kupna i sprzeda偶y),
    • im wi臋kszy fundusz tym 艂atwiej jest mu replikowa膰 indeks bazowy, bo jak prawi stara maksyma „du偶y mo偶e wi臋cej”,
    • im wi臋kszy fundusz tym wi臋ksza pewno艣膰, 偶e nie stanie si臋 z nim nic dziwnego, bo cytuj膮c komiksy Spider-Man „z wielk膮 moc膮 wi膮偶e si臋 wielka odpowiedzialno艣膰”.
  • Zabezpieczenie (hedging) walutowe – kupuj膮c za z艂ot贸wki (PLN) jednostki funduszu ETF, kt贸rego waluta bazowa to euro (EUR), a kt贸ry bazuje na indeksie sk艂adaj膮cym si臋 w wi臋kszo艣ci z akcji sp贸艂ek ameryka艅skich, tak naprawd臋 mamy ekspozycj臋 na dolara (USD). Wygl膮da to tak, 偶e wp艂acamy PLN, nasz broker wymienia PLN na EUR, kupuje jednostki funduszu za EUR, kt贸ry p贸藕niej wymienia jeszcze raz walut臋 i kupuje akcje sp贸艂ek za USD. W takim przypadku nasz wynik zale偶y nie tylko od wynik贸w sp贸艂ek, w kt贸re inwestujemy za po艣rednictwem funduszu ETF, ale tak偶e od kursu PLN do USD. Hedging walutowy sprawia, 偶e zmiany kurs贸w walut nie wp艂ywaj膮 ani pozytywnie ani negatywnie na wynik funduszu. Posiadaj膮c jednostki tak zabezpieczonego funduszu, gdy dolar umacnia si臋 wzgl臋dem z艂ot贸wki to otrzymujemy r贸wnowa偶n膮 rekompensat臋 od funduszu. Jednak偶e dzia艂a to te偶 w drug膮 stron臋, czyli gdy z艂ot贸wka umacnia si臋 wzgl臋dem dolara to nie czerpiemy z tego 偶adnych dodatkowych korzy艣ci.
  • Wiek – po prostu to ile dany fundusz lub chocia偶 jego emitent s膮 obecni na rynku. Znowu wracamy do tematu inwestowania oszcz臋dno艣ci swojego 偶ycia i raczej nie chcieliby艣my stawia膰 na jaki艣 dziwny tw贸r, kt贸ry obiecuje gruszki na wierzbie, a powsta艂 ca艂kiem niedawno i r贸wnie szybko mo偶e si臋 z rynku zawin膮膰. Najbardziej znane fundusze s膮 obecne na rynku od dziesi臋cioleci.
  • P艂ynno艣膰 – jest to cz臋艣ciowo zwi膮zane z wielko艣ci膮 funduszu, jednak przy wska藕niku p艂ynno艣ci skupi艂bym si臋 stricte na tym jaki dany fundusz oferuje 艣redni spread, czyli r贸偶nic臋 pomi臋dzy cen膮 zakupu i sprzeda偶y. Za艂贸偶my, 偶e spread funduszu, kt贸ry chcemy kupi膰, to 艣rednio 0.2%. Kupujemy jego jednostk臋 za przyk艂adowe 100 USD i zaraz po zakupie na rachunku maklerskim widzimy saldo 99.8 USD. Co si臋 sta艂o? To w艂a艣nie spread. Najni偶sza cena zakupu wynosi艂a w momencie zakupu 100 USD, ale najwy偶sza cena sprzeda偶y w tym samym czasie to 99.8 USD. Spread to taka strata generowana od razu po zakupie, kt贸r膮 nale偶y odrobi膰. Im wi臋ksza jest tym p贸藕niej zakup zacznie przynosi膰 profity.

Dlaczego akurat MSCI World

Przysz艂a pora, abym wyt艂umaczy艂 si臋 dlaczego stawiam akurat na indeks MSCI World. C贸偶, jest to indeks sk艂adaj膮cy si臋 z najlepszych spo艣r贸d najlepszych, gdy偶 jest to ok. 1500 najwy偶ej kapitalizowanych du偶ych i 艣rednich sp贸艂ek 艣wiata. Je偶eli kt贸ra艣 z nich przestaje sobie radzi膰 to po prostu wypada z indeksu i zostaje zast膮piona inn膮. Wierz臋, 偶e ten indeks b臋dzie mia艂 zawsze trend wznosz膮cy. Sk膮d ten optymizm skoro w jego niespe艂na 40-letniej historii wida膰 nawet kilka sporych spadk贸w? Ot贸偶 wierz臋 w to, 偶e rynki s膮 cykliczne. Po ka偶dym upadku nast臋puje wzrost i tak w k贸艂ko. Przytocz臋 s艂ynny cytat Marka Twaina:

Historia nie powtarza si臋, ale si臋 rymuje.

Wed艂ug mnie ma on te偶 zastosowanie, gdy m贸wi si臋 o rynkach finansowych. Chodzi o za艂o偶enie, 偶e taki indeks, sk艂adaj膮cy si臋 z najwi臋kszych graczy kapitalizmu, podniesie si臋 po ka偶dym spadku, zawsze. Oczywi艣cie nie wiadomo jak g艂臋boki b臋dzie spadek, ile up艂ynie czasu do ponownego wzrostu oraz jak wysoki wzrost to b臋dzie, ale je偶eli po ka偶dym spadku nie nast膮pi wzrost to znaczy, 偶e to koniec kapitalizmu i najpewniej zosta艂 on spowodowany jakim艣 kataklizmem, a w takiej sytuacji utrata cz臋艣ci (bo przecie偶 nie trzymamy wszystkiego w akcjach) warto艣ci naszych zainwestowanych oszcz臋dno艣ci b臋dzie naszym najmniejszym problemem. Oczywi艣cie mo偶esz si臋 nie zgadza膰 z tym co napisa艂em powy偶ej, gdy偶 jest to tylko moja opinia.

No dobrze, ale dlaczego w og贸le nie rozwa偶am postawienia na rynki wschodz膮ce chocia偶by poprzez inwestycj臋 w indeks MSCI All Country World (ACWI), kt贸ry zawiera zar贸wno rynki rozwini臋te jak i troch臋 tych wschodz膮cych? C贸偶, to nie jest tak, 偶e ja nie wierz臋 w rozw贸j rynk贸w wschodz膮cych, do kt贸rych zaliczaj膮 si臋 np. Chiny, kt贸re z du偶ym prawdopodobie艅stwem zawojuj膮 ca艂y 艣wiat. Chodzi o to, 偶e je偶eli jaki艣 rynek zacznie osi膮ga膰 naprawd臋 wybitne wyniki to po prostu trafi do grona rynk贸w rozwini臋tych i nie b臋dzie ju偶 dalej postrzegany jako wschodz膮cy. Id膮c t膮 drog膮, inwestuj膮c w Emerging Markets obstawia si臋 tak naprawd臋 zawsze przegranego konia. St膮d moje zdanie, 偶e rynki wschodz膮ce nadaj膮 si臋 lepiej do kr贸tko czy nawet 艣rednioterminowej spekulacji ni偶 do d艂ugoterminowego inwestowania i to w dodatku pasywnego.

Znajd藕my optymalny ETF

Wiemy ju偶 na co zwr贸ci膰 uwag臋 przy szukaniu optymalnego funduszu ETF. Wspomina艂em ju偶, 偶e zamierzam budowa膰 cz臋艣膰 akcyjn膮 portfela w oparciu o ETF, kt贸rego indeksem bazowym b臋dzie MSCI World. Przejd藕my teraz na portal atlasETF.pl i skorzystajmy z narz臋dzia Skaner ETF. Po lewej stronie dost臋pne s膮 filtry, kt贸re pos艂u偶膮 nam do wy艂onienia wynik贸w, kt贸re nas interesuj膮.

Zacznijmy od rozwini臋cia listy Benchmark/indeks. Poka偶e nam si臋 baaardzo d艂uga lista dost臋pnych opcji, co 艣wiadczy o tym, 偶e atlasETF jest naprawd臋 bardzo obszern膮 baz膮 danych. Na szcz臋艣cie tw贸rcy tego narz臋dzia udost臋pniaj膮 ca艂kiem przyjemnie dzia艂aj膮c膮 wyszukiwark臋, z kt贸rej w艂a艣nie skorzystamy. Wpiszmy w ni膮 fraz臋 „MSCI World NR USD”. To powinno ograniczy膰 list臋 wy艣wietlanych opcji do rozs膮dnej wielko艣ci, wi臋c pozostaje tylko znale藕膰 tak膮, kt贸ra nazywa si臋 dok艂adnie tak samo jak wpisana fraza.

Nast臋pnie krok opcjonalny, czyli filtr Rachunek, w kt贸rym mo偶emy zaznaczy膰 IKE i/lub IKZE, co wy艂oni z listy jedynie pozycje, kt贸re s膮 dost臋pne u broker贸w oferuj膮cych mo偶liwo艣膰 za艂o偶enia rachunku IKE/IKZE. W mojej ocenie inwestowanie nakierowane na emerytur臋, a o tym w艂a艣nie jest ten kurs, powinno by膰 oparte o IKE i IKZE, wi臋c dobrze jest operowa膰 w obr臋bie broker贸w i funduszy ETF daj膮cych mo偶liwo艣膰 skorzystania z benefit贸w tych program贸w. St膮d moja rekomendacja, aby skorzysta膰聽z tego filtra, jednak偶e rozumiem je偶eli nie czujesz takiej potrzeby.

Przeskoczmy do kolejnego filtra – Polityka dywidendowa. Zaznaczmy tutaj ptaszek przy opcji Akumulacja. Stawiam na ETF akumuluj膮ce, czyli reinwestuj膮ce dywidendy, bo jest to zdecydowanie najbardziej optymalne rozwi膮zanie w uj臋ciu podatkowym oraz zwyczajnie najprostsze i wymaga najmniej uwagi, co idzie w zgodzie z podstawowymi zasadami inwestowania pasywnego.

Wyszukiwarka z tak skonfigurowanymi filtrami da艂a mi wynik w postaci 7 funduszy ETF. Oczywi艣cie ta warto艣膰 mo偶e by膰 inna w momencie, w kt贸rym to czytasz, bo baza funduszy mo偶e by膰 rozwijana lub jaki艣 ETF mo偶e wypa艣膰 z oferty broker贸w. Uwa偶am, 偶e pierwotna lista zosta艂a odsiana w wystarczaj膮cym stopniu i przyszed艂 czas na wybranie tego jednego.

W pierwszej kolejno艣ci zwr贸膰 uwag臋 na to, 偶e powy偶sza tabela zosta艂a przeze mnie posortowana na podstawie warto艣ci TER od najni偶szej do najwy偶szej. Zrobi艂em tak, gdy偶 jestem 艣wiadomy tego, 偶e wska藕nik Total Expense Ratio, czyli sumaryczne koszty zarz膮dzania, ma kolosalny wp艂yw na wyniki funduszu, szczeg贸lnie w d艂ugiej perspektywie inwestycyjnej. Druga rzecz, na kt贸r膮 polecam zwr贸ci膰 uwag臋 to wielko艣膰 poszczeg贸lnych funduszy. Najwi臋kszy z nich to zdecydowanie ten od BlackRock (iShares). Ilo艣膰 zgromadzonych w nim aktyw贸w mo偶e 艣wiadczy膰 o jego ogromnej popularno艣ci, jednak偶e przez TER na poziomie 0.20% nie s膮dz臋, aby by艂 on najlepsz膮 opcj膮 spo艣r贸d pozycji znajduj膮cych si臋 w powy偶szej tabeli. Pos艂u偶y mi on jednak za punkt odniesienia do dalszych analiz. Na li艣cie znajduj膮 si臋 dwa fundusze (pierwszy i drugi od g贸ry), kt贸rych TER wynosi jedynie 0.12%. To bardzo dobry wynik. W dalszych rozwa偶aniach skupimy si臋 w艂a艣nie na tych trzech funduszach ETF:

  • iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
  • SPDR庐 MSCI World UCITS ETF
  • Amundi MSCI World V UCITS ETF Acc

Przejd藕my teraz do strony dotycz膮cej funduszu iShares i zak艂adki Wykresy. Prze艂膮czmy si臋 na widok okresu 5l (pi臋膰 ostatnich lat), u mnie wypad艂o to akurat na okres od 7 czerwca 2019 do 7 czerwca 2024. Skorzystajmy teraz z kozackiej funkcji atlasETF, czyli mo偶liwo艣ci na艂o偶enia na siebie wynik贸w kilku instrument贸w. Wystarczy odszuka膰 pod wykresem opcj臋 „Por贸wnaj iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) z innymi inwestycjami” i w wyszukiwarce wstuka膰 najpierw „IE00BFY0GT14” (kod ISIN funduszu SPDR), a potem to samo zrobi膰 dla „LU1781541179” (kod ISIN funduszu Amundi). W ten spos贸b otrzymamy por贸wnanie wynik贸w trzech funduszy dla okresu ostatnich 5 lat.

Zastanawiasz si臋 teraz pewnie co niby mo偶na tu zobaczy膰 skoro wyniki tych funduszy s膮 tak bardzo podobne, 偶e wykresy niemal偶e na艂o偶y艂y si臋 na siebie. Faktycznie linie s膮 blisko i jest to jak najbardziej normalne, bo wszystkie trzy pod膮偶aj膮 za tym samym indeksem gie艂dowym. Jednak偶e to w艂a艣nie te drobne r贸偶nice maj膮 w tym przypadku znaczenie. Poni偶ej wykresu znajduje si臋 liczbowa reprezentacja wynik贸w tych funduszy za okres 5 ostatnich lat. Kszta艂tuje si臋 to nast臋puj膮co:

  1. SPDR – 78.39%
  2. iShares – 77.70% (-0.69% wzgl臋dem SPDR)
  3. Amundi – 76.67% (-1.72% wzgl臋dem SPDR)

Jak mog臋 to wyt艂umaczy膰? Wydaje mi si臋, 偶e taki uk艂ad wynika z tego, 偶e SPDR jest lepszy od iShares ze wzgl臋du na r贸偶nic臋 0.08% w TER. Co ciekawe Amundi odstaje od reszty nawet pomimo r贸wnie niskiego TER co SPDR. Wydaje mi si臋, 偶e mo偶e to by膰 spowodowane tym, 偶e stosuje pe艂n膮 replikacj臋 fizyczn膮 indeksu, co niekoniecznie musi by膰 zoptymalizowane kosztowo. Oczywi艣cie nie wykluczam, 偶e w r贸偶nych okresach rozk艂ad si艂 mo偶e si臋 zmienia膰. W praktyce to kt贸ry z tych trzech funduszy ETF wybierzesz nie ma wi臋kszego znaczenia. Ja osobi艣cie postawi艂em na SPDR庐 MSCI World UCITS ETF od State Street, bo ma ni偶szy TER ni偶 iShares, a od Amundi historycznie osi膮ga艂 po prostu lepsze wyniki.

Gdzie kupi膰 ETF

Kolejn膮 przydatn膮 funkcj膮 portalu atlasETF jest to, 偶e mo偶na na nim sprawdzi膰 u jakiego brokera dany fundusz jest dost臋pny. Co ciekawe wszystkie z wy偶ej om贸wionych funduszy ETF dost臋pne s膮 w DM BO艢 (BOSSA). iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) mo偶na dodatkowo znale藕膰 jeszcze w mBank (eMakler).

Szkoda, 偶e XTB nie oferuje jeszcze rachunk贸w IKE/IKZE, bo by艂by to spory przewr贸t na rynku, gdy偶 jako broker ma zupe艂nie inn膮 polityk臋 prowizyjn膮 w odniesieniu do BOSSA i eMakler. Mowa tu o tym, 偶e inwestuj膮c w BOSSA czy eMakler ponosimy koszt prowizji transakcyjnej, kt贸ra wynosi ustalony procent warto艣ci operacji, ale nie mniej ni偶 ustalone minimum, i do tego drobna prowizja za przewalutowanie. Z kolei w XTB nie ma jako takiej prowizji transakcyjnej, ale za to jest sporo wy偶sza prowizja za przewalutowanie. Do tego w XTB mo偶liwy jest zakup u艂amkowy jednostek ETF. W praktyce r贸偶nica jest taka, 偶e w BOSSA i eMakler niezbyt op艂acalne jest inwestowanie poprzez ma艂e i/lub cz臋ste wp艂aty, natomiast XTB nadaje si臋 do tego idealnie.

Chodz膮 s艂uchy, 偶e ju偶 nied艂ugo w XTB dost臋pne b臋d膮 rachunki IKE i IKZE. Mo偶liwe, 偶e w momencie kiedy to czytasz ju偶 si臋 to zi艣ci艂o. C贸偶, przyznam szczerze, 偶e osobi艣cie mocno na to czekam, bo my艣l臋, 偶e zdecydowa艂bym si臋 w takim wypadku na przesiadk臋 z BOSSA do XTB. Ciekawe te偶 jaki by艂by wtedy odzew konkurencji na taki ruch ze strony XTB.

Nie chcia艂bym tutaj wskazywa膰 na 偶adne z wy偶ej wymienionych trzech biur maklerskich i w ten spos贸b faworyzowa膰 kt贸regokolwiek z nich, czy te偶 wyklucza膰 jakiekolwiek inne spoza tej tr贸jki. Nikt mi nie p艂aci za to, 偶e reklamuj臋 jedn膮 z opcji, a drugiej nie. W tym kursie staram si臋 by膰 obiektywny. Dlatego wyb贸r konkretnego biura maklerskiego, w kt贸rym zdeponujesz pieni膮dze pozostawiam w zupe艂no艣ci Tobie. Mog臋 jedynie powiedzie膰, 偶e prywatnie na ten moment do inwestowania d艂ugoterminowego (z my艣l膮 o emeryturze) w akcje wybra艂em DM BO艢聽(BOSSA). R贸wnie dobrze m贸g艂by by膰 to mBank, a konkretnie jego produkt, czyli eMakler, bo oferty tych dw贸ch s膮 naprawd臋 zbli偶one. Przekona艂o mnie jednak to, 偶e BOSSA nie pobiera dodatkowej prowizji za przechowywanie instrument贸w zagranicznych dla portfela o warto艣ci mniejszej ni偶 1 milion z艂otych. Inwestuj臋 r贸wnie偶 w ramach kr贸tszego horyzontu czasowego poza IKE i IKZE, gdy np. zbieram na co艣 wi臋kszego, a tak偶e zdarza mi si臋 hobbistycznie spekulowa膰 poprzez trading i to nawet w uj臋ciu dniowym. To ju偶 akurat realizuj臋 przez rachunek maklerski otwarty w XTB.

Podsumowanie

Przekazane przeze mnie informacje zahaczaj膮 jedynie o wierzcho艂ek g贸ry jak膮 jest temat funduszy ETF. My艣l臋 jednak, 偶e taka dawka wiedzy jest zupe艂nie wystarczaj膮ca, aby rozpocz膮膰 swoj膮 przygod臋 z tak膮 form膮 pasywnego inwestowania w akcje. Z uwagi na to ju偶 w nast臋pnym wpisie tego kursu przedstawi臋 drugi portfel, tym razem sk艂adaj膮cy si臋 z samych akcji.


Wszystkie powy偶sze tre艣ci udost臋pniam za darmo i nie wymagam niczego w zamian, dlatego je偶eli uwa偶asz, 偶e to co publikuj臋 ma dla Ciebie jak膮kolwiek warto艣膰 to prosz臋 rozwa偶 docenienie mojej pracy poprzez wsparcie finansowe przy u偶yciu kt贸rej艣 z poni偶szych form 馃檪

Opinie i informacje zawarte na tym blogu nie stanowi膮 porady inwestycyjnej, a w szczeg贸lno艣ci „rekomendacji” w rozumieniu przepis贸w Rozporz膮dzenia Ministra Finans贸w z dnia 19 pa藕dziernika 2005 r. w sprawie informacji stanowi膮cych rekomendacje dotycz膮ce instrument贸w finansowych, lub ich emitent贸w (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

svg