Poni偶ej znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do znalezienia optymalnego funduszu ETF dla swojego portfela inwestycyjnego. Oczywi艣cie mo偶e by膰 ich kilka w portfelu, bo mo偶na je miksowa膰 w dowolnej ilo艣ci i proporcji, jednak偶e ja postawi艂em na prostot臋 i minimalizacj臋 koszt贸w, wi臋c ogranicz臋 si臋 do znalezienia tego jednego, kt贸ry b臋dzie wed艂ug mnie pasowa艂 idealnie.
Jeszcze par臋 miesi臋cy temu powiedzia艂bym, 偶e jedynym sensownym miejscem zawieraj膮cym wszystkie niezb臋dne informacje o ETF jest portal justETF.com, ale tak dawno temu doczekali艣my si臋 polskiego odpowiednika – atlasETF.pl, kt贸ry nie odstaje od justETF, a wr臋cz jest w wielu aspektach lepszym narz臋dziem. No i jest polskim produktem, waco jest dodatkowym, ogromnym plusem.
Komplet podstawowych informacji dotycz膮cych ETF zawiera膰 powinien:
Przysz艂a pora, abym wyt艂umaczy艂 si臋 dlaczego stawiam akurat na indeks MSCI World. C贸偶, jest to indeks sk艂adaj膮cy si臋 z najlepszych spo艣r贸d najlepszych, gdy偶 jest to ok. 1500 najwy偶ej kapitalizowanych du偶ych i 艣rednich sp贸艂ek 艣wiata. Je偶eli kt贸ra艣 z nich przestaje sobie radzi膰 to po prostu wypada z indeksu i zostaje zast膮piona inn膮. Wierz臋, 偶e ten indeks b臋dzie mia艂 zawsze trend wznosz膮cy. Sk膮d ten optymizm skoro w jego niespe艂na 40-letniej historii wida膰 nawet kilka sporych spadk贸w? Ot贸偶 wierz臋 w to, 偶e rynki s膮 cykliczne. Po ka偶dym upadku nast臋puje wzrost i tak w k贸艂ko. Przytocz臋 s艂ynny cytat Marka Twaina:
Historia nie powtarza si臋, ale si臋 rymuje.
Wed艂ug mnie ma on te偶 zastosowanie, gdy m贸wi si臋 o rynkach finansowych. Chodzi o za艂o偶enie, 偶e taki indeks, sk艂adaj膮cy si臋 z najwi臋kszych graczy kapitalizmu, podniesie si臋 po ka偶dym spadku, zawsze. Oczywi艣cie nie wiadomo jak g艂臋boki b臋dzie spadek, ile up艂ynie czasu do ponownego wzrostu oraz jak wysoki wzrost to b臋dzie, ale je偶eli po ka偶dym spadku nie nast膮pi wzrost to znaczy, 偶e to koniec kapitalizmu i najpewniej zosta艂 on spowodowany jakim艣 kataklizmem, a w takiej sytuacji utrata cz臋艣ci (bo przecie偶 nie trzymamy wszystkiego w akcjach) warto艣ci naszych zainwestowanych oszcz臋dno艣ci b臋dzie naszym najmniejszym problemem. Oczywi艣cie mo偶esz si臋 nie zgadza膰 z tym co napisa艂em powy偶ej, gdy偶 jest to tylko moja opinia.
No dobrze, ale dlaczego w og贸le nie rozwa偶am postawienia na rynki wschodz膮ce chocia偶by poprzez inwestycj臋 w indeks MSCI All Country World (ACWI), kt贸ry zawiera zar贸wno rynki rozwini臋te jak i troch臋 tych wschodz膮cych? C贸偶, to nie jest tak, 偶e ja nie wierz臋 w rozw贸j rynk贸w wschodz膮cych, do kt贸rych zaliczaj膮 si臋 np. Chiny, kt贸re z du偶ym prawdopodobie艅stwem zawojuj膮 ca艂y 艣wiat. Chodzi o to, 偶e je偶eli jaki艣 rynek zacznie osi膮ga膰 naprawd臋 wybitne wyniki to po prostu trafi do grona rynk贸w rozwini臋tych i nie b臋dzie ju偶 dalej postrzegany jako wschodz膮cy. Id膮c t膮 drog膮, inwestuj膮c w Emerging Markets obstawia si臋 tak naprawd臋 zawsze przegranego konia. St膮d moje zdanie, 偶e rynki wschodz膮ce nadaj膮 si臋 lepiej do kr贸tko czy nawet 艣rednioterminowej spekulacji ni偶 do d艂ugoterminowego inwestowania i to w dodatku pasywnego.
Wiemy ju偶 na co zwr贸ci膰 uwag臋 przy szukaniu optymalnego funduszu ETF. Wspomina艂em ju偶, 偶e zamierzam budowa膰 cz臋艣膰 akcyjn膮 portfela w oparciu o ETF, kt贸rego indeksem bazowym b臋dzie MSCI World. Przejd藕my teraz na portal atlasETF.pl i skorzystajmy z narz臋dzia Skaner ETF. Po lewej stronie dost臋pne s膮 filtry, kt贸re pos艂u偶膮 nam do wy艂onienia wynik贸w, kt贸re nas interesuj膮.
Zacznijmy od rozwini臋cia listy Benchmark/indeks. Poka偶e nam si臋 baaardzo d艂uga lista dost臋pnych opcji, co 艣wiadczy o tym, 偶e atlasETF jest naprawd臋 bardzo obszern膮 baz膮 danych. Na szcz臋艣cie tw贸rcy tego narz臋dzia udost臋pniaj膮 ca艂kiem przyjemnie dzia艂aj膮c膮 wyszukiwark臋, z kt贸rej w艂a艣nie skorzystamy. Wpiszmy w ni膮 fraz臋 “MSCI World NR USD”. To powinno ograniczy膰 list臋 wy艣wietlanych opcji do rozs膮dnej wielko艣ci, wi臋c pozostaje tylko znale藕膰 tak膮, kt贸ra nazywa si臋 dok艂adnie tak samo jak wpisana fraza.
Nast臋pnie krok opcjonalny, czyli filtr Rachunek, w kt贸rym mo偶emy zaznaczy膰 IKE i/lub IKZE, co wy艂oni z listy jedynie pozycje, kt贸re s膮 dost臋pne u broker贸w oferuj膮cych mo偶liwo艣膰 za艂o偶enia rachunku IKE/IKZE. W mojej ocenie inwestowanie nakierowane na emerytur臋, a o tym w艂a艣nie jest ten kurs, powinno by膰 oparte o IKE i IKZE, wi臋c dobrze jest operowa膰 w obr臋bie broker贸w i funduszy ETF daj膮cych mo偶liwo艣膰 skorzystania z benefit贸w tych program贸w. St膮d moja rekomendacja, aby skorzysta膰聽z tego filtra, jednak偶e rozumiem je偶eli nie czujesz takiej potrzeby.
Przeskoczmy do kolejnego filtra – Polityka dywidendowa. Zaznaczmy tutaj ptaszek przy opcji Akumulacja. Stawiam na ETF akumuluj膮ce, czyli reinwestuj膮ce dywidendy, bo jest to zdecydowanie najbardziej optymalne rozwi膮zanie w uj臋ciu podatkowym oraz zwyczajnie najprostsze i wymaga najmniej uwagi, co idzie w zgodzie z podstawowymi zasadami inwestowania pasywnego.
Wyszukiwarka z tak skonfigurowanymi filtrami da艂a mi wynik w postaci 7 funduszy ETF. Oczywi艣cie ta warto艣膰 mo偶e by膰 inna w momencie, w kt贸rym to czytasz, bo baza funduszy mo偶e by膰 rozwijana lub jaki艣 ETF mo偶e wypa艣膰 z oferty broker贸w. Uwa偶am, 偶e pierwotna lista zosta艂a odsiana w wystarczaj膮cym stopniu i przyszed艂 czas na wybranie tego jednego.
W pierwszej kolejno艣ci zwr贸膰 uwag臋 na to, 偶e powy偶sza tabela zosta艂a przeze mnie posortowana na podstawie warto艣ci TER od najni偶szej do najwy偶szej. Zrobi艂em tak, gdy偶 jestem 艣wiadomy tego, 偶e wska藕nik Total Expense Ratio, czyli sumaryczne koszty zarz膮dzania, ma kolosalny wp艂yw na wyniki funduszu, szczeg贸lnie w d艂ugiej perspektywie inwestycyjnej. Druga rzecz, na kt贸r膮 polecam zwr贸ci膰 uwag臋 to wielko艣膰 poszczeg贸lnych funduszy. Najwi臋kszy z nich to zdecydowanie ten od BlackRock (iShares). Ilo艣膰 zgromadzonych w nim aktyw贸w mo偶e 艣wiadczy膰 o jego ogromnej popularno艣ci, jednak偶e przez TER na poziomie 0.20% nie s膮dz臋, aby by艂 on najlepsz膮 opcj膮 spo艣r贸d pozycji znajduj膮cych si臋 w powy偶szej tabeli. Pos艂u偶y mi on jednak za punkt odniesienia do dalszych analiz. Na li艣cie znajduj膮 si臋 dwa fundusze (pierwszy i drugi od g贸ry), kt贸rych TER wynosi jedynie 0.12%. To bardzo dobry wynik. W dalszych rozwa偶aniach skupimy si臋 w艂a艣nie na tych trzech funduszach ETF:
Przejd藕my teraz do strony dotycz膮cej funduszu iShares i zak艂adki Wykresy. Prze艂膮czmy si臋 na widok okresu 5l (pi臋膰 ostatnich lat), u mnie wypad艂o to akurat na okres od 7 czerwca 2019 do 7 czerwca 2024. Skorzystajmy teraz z kozackiej funkcji atlasETF, czyli mo偶liwo艣ci na艂o偶enia na siebie wynik贸w kilku instrument贸w. Wystarczy odszuka膰 pod wykresem opcj臋 “Por贸wnaj iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) z innymi inwestycjami” i w wyszukiwarce wstuka膰 najpierw “IE00BFY0GT14” (kod ISIN funduszu SPDR), a potem to samo zrobi膰 dla “LU1781541179” (kod ISIN funduszu Amundi). W ten spos贸b otrzymamy por贸wnanie wynik贸w trzech funduszy dla okresu ostatnich 5 lat.
Zastanawiasz si臋 teraz pewnie co niby mo偶na tu zobaczy膰 skoro wyniki tych funduszy s膮 tak bardzo podobne, 偶e wykresy niemal偶e na艂o偶y艂y si臋 na siebie. Faktycznie linie s膮 blisko i jest to jak najbardziej normalne, bo wszystkie trzy pod膮偶aj膮 za tym samym indeksem gie艂dowym. Jednak偶e to w艂a艣nie te drobne r贸偶nice maj膮 w tym przypadku znaczenie. Poni偶ej wykresu znajduje si臋 liczbowa reprezentacja wynik贸w tych funduszy za okres 5 ostatnich lat. Kszta艂tuje si臋 to nast臋puj膮co:
Jak mog臋 to wyt艂umaczy膰? Wydaje mi si臋, 偶e taki uk艂ad wynika z tego, 偶e SPDR jest lepszy od iShares ze wzgl臋du na r贸偶nic臋 0.08% w TER. Co ciekawe Amundi odstaje od reszty nawet pomimo r贸wnie niskiego TER co SPDR. Wydaje mi si臋, 偶e mo偶e to by膰 spowodowane tym, 偶e stosuje pe艂n膮 replikacj臋 fizyczn膮 indeksu, co niekoniecznie musi by膰 zoptymalizowane kosztowo. Oczywi艣cie nie wykluczam, 偶e w r贸偶nych okresach rozk艂ad si艂 mo偶e si臋 zmienia膰. W praktyce to kt贸ry z tych trzech funduszy ETF wybierzesz nie ma wi臋kszego znaczenia. Ja osobi艣cie postawi艂em na SPDR庐 MSCI World UCITS ETF od State Street, bo ma ni偶szy TER ni偶 iShares, a od Amundi historycznie osi膮ga艂 po prostu lepsze wyniki.
Kolejn膮 przydatn膮 funkcj膮 portalu atlasETF jest to, 偶e mo偶na na nim sprawdzi膰 u jakiego brokera dany fundusz jest dost臋pny. Co ciekawe wszystkie z wy偶ej om贸wionych funduszy ETF dost臋pne s膮 w DM BO艢 (BOSSA). iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) mo偶na dodatkowo znale藕膰 jeszcze w mBank (eMakler).
Szkoda, 偶e XTB nie oferuje jeszcze rachunk贸w IKE/IKZE, bo by艂by to spory przewr贸t na rynku, gdy偶 jako broker ma zupe艂nie inn膮 polityk臋 prowizyjn膮 w odniesieniu do BOSSA i eMakler. Mowa tu o tym, 偶e inwestuj膮c w BOSSA czy eMakler ponosimy koszt prowizji transakcyjnej, kt贸ra wynosi ustalony procent warto艣ci operacji, ale nie mniej ni偶 ustalone minimum, i do tego drobna prowizja za przewalutowanie. Z kolei w XTB nie ma jako takiej prowizji transakcyjnej, ale za to jest sporo wy偶sza prowizja za przewalutowanie. Do tego w XTB mo偶liwy jest zakup u艂amkowy jednostek ETF. W praktyce r贸偶nica jest taka, 偶e w BOSSA i eMakler niezbyt op艂acalne jest inwestowanie poprzez ma艂e i/lub cz臋ste wp艂aty, natomiast XTB nadaje si臋 do tego idealnie.
Chodz膮 s艂uchy, 偶e ju偶 nied艂ugo w XTB dost臋pne b臋d膮 rachunki IKE i IKZE. Mo偶liwe, 偶e w momencie kiedy to czytasz ju偶 si臋 to zi艣ci艂o. C贸偶, przyznam szczerze, 偶e osobi艣cie mocno na to czekam, bo my艣l臋, 偶e zdecydowa艂bym si臋 w takim wypadku na przesiadk臋 z BOSSA do XTB. Ciekawe te偶 jaki by艂by wtedy odzew konkurencji na taki ruch ze strony XTB.
Nie chcia艂bym tutaj wskazywa膰 na 偶adne z wy偶ej wymienionych trzech biur maklerskich i w ten spos贸b faworyzowa膰 kt贸regokolwiek z nich, czy te偶 wyklucza膰 jakiekolwiek inne spoza tej tr贸jki. Nikt mi nie p艂aci za to, 偶e reklamuj臋 jedn膮 z opcji, a drugiej nie. W tym kursie staram si臋 by膰 obiektywny. Dlatego wyb贸r konkretnego biura maklerskiego, w kt贸rym zdeponujesz pieni膮dze pozostawiam w zupe艂no艣ci Tobie. Mog臋 jedynie powiedzie膰, 偶e prywatnie na ten moment do inwestowania d艂ugoterminowego (z my艣l膮 o emeryturze) w akcje wybra艂em DM BO艢聽(BOSSA). R贸wnie dobrze m贸g艂by by膰 to mBank, a konkretnie jego produkt, czyli eMakler, bo oferty tych dw贸ch s膮 naprawd臋 zbli偶one. Przekona艂o mnie jednak to, 偶e BOSSA nie pobiera dodatkowej prowizji za przechowywanie instrument贸w zagranicznych dla portfela o warto艣ci mniejszej ni偶 1 milion z艂otych. Inwestuj臋 r贸wnie偶 w ramach kr贸tszego horyzontu czasowego poza IKE i IKZE, gdy np. zbieram na co艣 wi臋kszego, a tak偶e zdarza mi si臋 hobbistycznie spekulowa膰 poprzez trading i to nawet w uj臋ciu dniowym. To ju偶 akurat realizuj臋 przez rachunek maklerski otwarty w XTB.
Przekazane przeze mnie informacje zahaczaj膮 jedynie o wierzcho艂ek g贸ry jak膮 jest temat funduszy ETF. My艣l臋 jednak, 偶e taka dawka wiedzy jest zupe艂nie wystarczaj膮ca, aby rozpocz膮膰 swoj膮 przygod臋 z tak膮 form膮 pasywnego inwestowania w akcje. Z uwagi na to ju偶 w nast臋pnym wpisie tego kursu przedstawi臋 drugi portfel, tym razem sk艂adaj膮cy si臋 z samych akcji.
Opinie i informacje zawarte na tym blogu nie stanowi膮 porady inwestycyjnej, a w szczeg贸lno艣ci “rekomendacji” w rozumieniu przepis贸w Rozporz膮dzenia Ministra Finans贸w z dnia 19 pa藕dziernika 2005 r. w sprawie informacji stanowi膮cych rekomendacje dotycz膮ce instrument贸w finansowych, lub ich emitent贸w (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).