Ładowanie

Uruchomiłem polską instancję WriteFreely Polska

🇬🇧 Go to english version of this post / Przejdź do angielskiej wersji tego wpisu

Wszystko zaczęło się od tego, że udało mi się pozyskać domenę writefreely.pl. Mając taką domenę grzechem byłoby z niej nie skorzystać! Zatem uruchomiłem darmowy serwer w chmurze Oracle Free Tier (tak jak to opisałem w tym wpisie), zainstalowałem na nim system YunoHost (tak jak to opisałem w tym wpisie) i uruchomiłem instancję WriteFreely, czyli uproszczonej do minimum platformy do blogowania opartej o protokół ActivityPub dający możliwość federowania się z całym zdecentralizowanym Fediverse.

Ten wpis jest po pierwsze zaproszeniem do założenia darmowego konta na WriteFreely Polska oraz miejscem, w którym pokrótce opowiem o tym projekcie. Po drugie jest to wstęp, a może raczej zapowiedź wpisu, w którym opiszę jak na YunoHost uruchomić swoją instancję WriteFreely.

Jak uzyskać dostęp?

Już na wstępie chciałbym podkreślić, że ta instancja jest darmowa i dostępna dla każdego. Jako jej twórca nie czerpię żadnych korzyści finansowych wynikających z jej działania. Natomiast wszystkie koszty wiążące się z prowadzeniem tej instancji biorę na siebie. Na szczęście na ten moment jest to jedynie koszt domeny, bo przynajmniej na razie za serwer nie płacę nic, a reszta to jedynie ewentualny koszt poświęconego przeze mnie wolnego czasu. Oczywiście istnieje możliwość wsparcia mnie finansowo, ale o tym później.

Z obawy przed spamem i złośliwymi aktorami zrezygnowałem z całkowicie otwartego systemu rejestracji. WriteFreely nie jest w żaden sposób zabezpieczone przed botami, a wymaganie jedynie loginu i hasła podczas rejestracji (bez żadnej dodatkowej weryfikacji) sprzyja atakom z ich strony. Zamiast tego, aby mieć możliwość rejestracji konta konieczne jest skorzystanie ze specjalnego zaproszenia, do którego prowadzi poniższy przycisk:

Przy użyciu tego zaproszenia każdy użytkownik może również zaprosić swoich znajomych. To zaproszenie nie ma ograniczeń ilościowych, ani też nie jest ograniczone czasowo. Po wejściu w link nastąpi przekierowanie do strony, na której można założyć swoje konto. Jedyne co jest potrzebne to login i hasło. Jest możliwość podania także adresu e-mail, ale nie jest to w żaden sposób wymagane. Istotnym jest, aby podkreślić, że przy takim podejściu w przypadku zgubienia/zapomnienia hasła traci się dostęp do swojego konta bez możliwości zresetowania hasła lub odzyskania go w żadnej inny sposób. To polityka twórców platformy WriteFreely, a nie moja, choć w pełni rozumiem takie podejście, bo jednym z głównych założeń tej platformy jest prostota i dbanie o prywatność użytkowników, a co za tym idzie wymaganie od nich podawania jedynie informacji niezbędnych do działania bloga.

Jak to wygląda?

Jak już wcześniej wspomniałem WriteFreely charakteryzuje się prostotą zarówno w obsłudze jak i wyglądzie całej platformy. Twórcy ewidentnie postawili tutaj na minimalizm i jest to niewątpliwy plus zarówno dla osób piszących jak i czytelników. To wszystkie jest jednocześnie połączone z pełną integracją z protokołem ActivityPub, a więc całym Fediverse.

Blogi utworzone na instancji WriteFreely Polska są dostępne pod adresami:

https://writefreely.pl/<nazwa_użytkownika>

W moim przypadku jest to: https://writefreely.pl/to3k. A pierwszy, testowy post jaki napisałem można przeczytać tutaj: https://writefreely.pl/to3k/witaj-na-writefreely-polska. Zachęcam do wejścia i zobaczenia jak to wygląda w praktyce.

Po założeniu konta dla naszego bloga otrzymujemy również coś w rodzaju profilu w instancji, do którego dostęp może uzyskać każdy z poziomu wszystkich usług federujących się w zakresie Fediverse. Aby odszukać ten profil należy np. z poziomu swojego konta na Mastodon wpisać w wyszukiwarkę odpowiedni handle (z ang. uchwyt):

@<nazwa_użytkownika>@writefreely.pl

W przypadku mojego bloga będzie to @to3k@writefreely.pl. Spróbuj wpisać to w wyszukiwarce na swoim koncie na Mastodonie, a otrzymasz rezultat podobny do tego poniżej.

Chcesz wesprzeć tą inicjatywę?

Możesz wesprzeć WriteFreely Polska, a tym samym mnie, poprzez:


Jeżeli podobał Ci się ten wpis to możesz mnie wesprzeć! 🙂

Tomasz Dunia

🇵🇱 Z wykształcenia Mechatronik. Z zawodu Główny Konstruktor w PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy (Neso Bus). Po pracy Ojciec Roku. W nocy Wannabe Programista. Wszystko to daje przepis na zwykłego nerda :) 🇬🇧 Mechatronics by education. By profession Chief Constructor in PAK-PCE Polish Hydrogen Bus (Neso Bus). After work Father of the Year. At night Wannabe Programmer. All this gives a recipe for an ordinary nerd :)

svg

Co myślisz?

Pokaż komentarze / Napisz komentarz

8 komentarzy

 • Jakub Rojek

  22 kwietnia, 2023 / at 1:14 pm

  @to3k@blog.tomaszdunia.pl Świetna inicjatywa, w imieniu społeczności bardzo dziękuję 🙂 @to3k@writefreely.pl

 • pax

  9 sierpnia, 2023 / at 6:13 pmsvgOdpowiedz

  chcę zaproszenie, tworzę własną książkę, kturą chcę opublikować, i też chcę ztworzyć drugiego bloga dla siebie.q

 • Bubafina

  21 listopada, 2023 / at 9:55 amsvgOdpowiedz

  Dodawanie obrazków nie istnieje, jak i tytułowanie postów. Szkoda. CSS zbyt długi zwraca błąd 500. Ty mówisz prosty, ja bym powiedziała prymitywny. Na plus integracja z fedi, ale proszenie sie kogoś o rejestracje to zło, nawet jesli celem jest walka ze spamem, i tak nikt powazny z tego nie skorzysta.

  • Tomasz Dunia

   21 listopada, 2023 / at 11:44 amsvgOdpowiedz

   Na Writefreely tekst formatuje się przy użyciu składni Markdown, więc dodawanie tytułów jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy w pierwszej linijce dać
   #
   Co do obrazków to prawda, należy je hostować np. na zewnętrznym CDNie.
   A z CSS się nie bawiłem, bo ja traktuję Writefreely jako blog tekstowy bez fikuśnego formatowania 😉

   W temacie rejestracji przy użyciu zaproszenia to niestety jedyne wyjście jakie przychodzi mi do głowy, bo jak wyłączyłem to na dwa dni i otworzyłem całkowicie rejestrację to od razu miałem wysyp lewych kont rozpowszechniających porno, kryptowalutowy scam lub coś po arabsku z formatowaniem krzaczków od prawej do lewej…

Odpowiedz

svg
Szybka nawigacja
 • 01

  Uruchomiłem polską instancję WriteFreely Polska