Ładowanie

Zakup ETF’ów zagranicznych

W tym wpisie przeprowadzę Cię krok po kroku od samiuśkiego początku procesu zakupu ETF w Domu Maklerskim BOSSA (Banku BOŚ). Z poprzednich wpisów już pewnie wiesz dlaczego wybrałem akurat BOSSA, ale krótko jeszcze przypomnę. Sam korzystam z usług tego brokera, jest on w mojej ocenie aktualnie najbardziej opłacalną opcją jeżeli chodzi o inwestowanie w zagraniczne ETF w Polsce. To oczywiście może się za chwilę zmienić, ale w takim przypadku będę po prostu aktualizował ten wpis. Dopowiem również, że nie mam absolutnie żadnych jawnych ani ukrytych korzyści płynących z tego, że polecam akurat BOSSA. Moje opinie są darmowe i wolne od wszelkich ukrytych korzyści tak samo jak cały ten kurs.

Ja osobiście już od jakiegoś czasu mam otwarty rachunek w BOSSA, bo inwestowanie w ETF nie jest dla mnie czymś nowym. Z uwagi na to nie mogłem całego procesu rejestracji pokazać na własnym przykładzie. Jednakże idealnie złożyło się, że w ostatnim czasie pomagałem koledze stworzyć jego pierwszy portfel oparty o ETF i przy tej okazji miałem możliwość zrobienia stosownych zrzutów ekranu, na bazie których stworzyłem ten wpis. Wydaje mi się, że dodaje mu to atrakcyjności, bo pokazuje proces bardzo szczegółowo o co ciężko w innych internetowych poradnikach tego typu.

Otwieranie rachunku inwestycyjnego

Zaczynamy od wejścia na stronę:

https://online.bossa.pl/bossaapp/rejestracja/

Powita nas formularz, w którym jesteśmy proszeni o wypełnienie podstawowych danych, jak: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Do tego zgoda RODO. Natomiast zgoda na kontakt telefoniczny nie jest wymagana.

Na kolejnej stronie wymagane są już bardziej szczegółowe dane, jak: imiona ojca i matki, obywatelstwo, PESEL, informacje dot. dowodu osobistego, miejsce urodzenia i adres korespondencyjny. Na koniec dane podatkowe, czyli potwierdzenie czy podatki rozlicza się w Polsce i/lub innym kraju oraz świadomości, że za składanie fałszywych oświadczeń jest kara.

W kolejnym kroku musimy wypełnić dwie ankiety. Pierwsza jest o celach i źródłach dochodu, a druga to test, który ma zweryfikować czy nadajemy się na inwestora i jeżeli tak to w jakie aktywa powinniśmy inwestować, a których należy unikać.

Pozostaje już w zasadzie tylko wybrać w jaki sposób planuje się podpisać umowę. Ja polecam „online”, ale można to też zrobić poprzez kuriera lub wizytę w oddziale banku. Do tego ustawiamy hasło do obsługi zleceń drogą telefoniczną lub faksową, z czego raczej nie przewiduję korzystania, ale ustawienie tego hasła jest konieczne. Na dole lista dokumentów ze wszystkimi regulaminami, zasadami itp., z których zapoznaniem się należy potwierdzić.

Ostatni krok to podsumowanie, na którym warto sprawdzić wszystkie wcześniej podane informacje. Jeżeli wszystko jest OK to oświadczamy, że dane są poprawne, poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Nie ma potrzeby zaznaczania zgód na kontakt w celach handlowych (marketingowych) jakimkolwiek kanałem komunikacji. Wszystko finalizujemy przyciskiem „Wyślij wniosek”.

Wniosek wysłany. BOSSA w odpowiedzi na niego wyśle nam specjalny link aktywacyjny.

Po wejściu w mail powinniśmy zastać wiadomość o podobnej treści.

Po wejściu w podanych w e-mailu link zostaniemy przeniesieni do strony, na której w wielkim komunikacie wyświetli nam się identyfikator naszego konta niezbędny do logowania. Należy go bezwzględnie zapisać.

W międzyczasie na podany numer telefonu dostaniemy SMS z tymczasowym hasłem do logowania.

Identyfikator i hasło wprowadzamy w formularz logowania.

Po kliknięciu w przycisk „Zaloguj się” i zostajemy przeniesieni do kolejnego formularza, który wymusza na nas zmianę hasła do konta.

W przypadku wybrania formy podpisania umowy „online” musimy potwierdzić swoją tożsamość. Wymagane jest wysłanie:

  • skanów obu stron dowodu osobistego (lub innego dokumentu, który wskazaliśmy podczas rejestracji),
  • drugiego dokumentu, który potwierdzi poprawność adresu zamieszkania – może to być np. rachunek za media lub wyciąg z banku, ja wybrałem właśnie tą opcję i po prostu wygenerowałem potwierdzenie pierwszego lepszego przelewu jaki ostatnio wykonałem za pośrednictwem mojego konta bankowego,
  • zdjęcia kartki, na której napisaliśmy „Wzór podpisu do Umowy Ramowej z dnia…” i złożyliśmy czytelny podpis.

Potwierdzamy wysłanie w/w dokumentów i pozostaje nam już tylko czekać na weryfikację i kontakt mailowy ze strony banku.

Otwarcie rachunku zagranicznego akcyjnego

Gdy otrzymamy od BOSSA e-maila z informacją, że weryfikacja przebiegła pomyślne i nasz rachunek inwestycyjny został otwarty to możemy wrócić na stronę BOSSA.pl, rozwinąć na górze menu „Logowanie”, przejść do „Serwisu transakcyjnego” i zalogować się tak jak to robiliśmy wcześniej.

Naszym oczom ukaże się zawartość zakładki „Dyspozycje”, w której mamy do wyboru kilka opcji otwarcia różnego rodzaju rachunków. Mamy do wyboru:

  • Rachunek akcyjny,
  • Rachunek fundusze,
  • Rachunek akcyjny IKE (z możliwością rozszerzenia na instrumenty zagraniczne),
  • Rachunek Forex,
  • Rachunek zagraniczny akcyjny (to ten który nas interesuje).

Naciskamy przycisk „Otwórz rachunek ZAGRANICZNY AKCYJNY”.

Objawia się kolejny wniosek do wypełnienia. Na początku podajemy hasło do konta, co jest swego rodzaju wymaganym zabezpieczeniem całej operacji. Pozostała część wniosku składa się z ankiety, wyniku adekwatności jaki uzyskaliśmy na podstawie tej ankiety, wymaganych oświadczeń i na końcu najważniejszego, czyli pola, w którym podajemy numer rachunku bankowego, który chcemy połączyć z rachunkiem maklerskim w BOSSA. Na koniec tylko sprawdzamy czy zgadza się e-mail, na który ma zostać dostarczona umowa, i klikamy wyślij.

Potwierdzenie złożenia dyspozycji otwarcia rachunku.

Wpłata pierwszych środków

Potrzebne rachunki otwarte pora zasilić konto kapitałem, który zainwestujemy. Do tego potrzebujemy poznać numer rachunku, na który musimy dokonać przelewu. Informacja ta znajduje się w sekcji „Rachunki” po lewej, gdzie pod „Zagranica” znajduje się rozwijane menu, którego tytuł to numer rachunku. Po jego rozwinięciu możemy wybrać „Rachunek do wpłat PLN”. Wyświetli nam się komunikat, w którym zawiera się numer rachunku bankowego do wpłat. Istotne jest, żeby pierwsza wpłata została wykonana z konta, które zarejestrowane jest na te same dane, które podaliśmy podczas rejestracji w BOSSA. To ostatni etap weryfikacji.

Na zaksięgowanie wpłaty będzie oczywiście trzeba poczekać do następnej sesji wychodzącej (naszego banku), a później sesji przychodzącej BOSSA.

Zakup ETF

W celu dokonania zakupu certyfikatów/jednostek ETF przechodzimy do zakładki „Zlecenia”, gdzie od razu pojawi nam się okno do konfiguracji nowego zlecenia. Z ETF nie jest tak, że idziemy i po prostu kupujemy za jasno określoną kwotę. Zakup (i również sprzedaż) realizuje się na bazie zlecenia, w którym określamy co chcemy kupić, ile chcemy tego kupić oraz jaka jest maksymalna cena jaką jesteśmy w stanie zapłacić za taką przyjemność. Takie zlecenie trafia później do realizacji, a do samego zakupu dochodzi w trakcie, gdy dana giełda jest otwarta i ustawione przez nas parametry pozwalają na zakup danego aktywa. Chodzi o to, że możemy zlecić zakup certyfikatu X i określić, że chcemy kupić 10 jednostek za 10 zł każda, jednakże jeżeli ten certyfikat jest warty 20 zł to zlecenie zostanie oczywiście przyjęte, ale do zakupu nie dojdzie, bo warunki nie zostaną spełnione.

Przejdźmy sobie zatem po formularzu nowego zlecenia i omówmy jego zawartość. Pierwsze co musimy wybrać to giełda, na której notowany jest ETF, którego zakupu chcemy dokonać. Załóżmy, że wybierzemy Euronext Amsterdam, czyli giełdę holenderską. Poniżej określamy jaki konkretnie papier (ETF) nas interesuje. Polecam wpisywać tak zwany ticker, czyli w podanym przykładzie będzie to SWRD, co odpowiada SPDR MSCI World UCITS ETF. Obok wybieramy formę transakcji, czyli czy ma to być zlecenie zakupu (K) czy może sprzedaży (S). W polu ilość wpisujemy ile jednostek danego ETF chcemy kupić. W polu limit podajemy limit, o którym mówiłem w poprzednim akapicie, czyli maksymalną cenę za jaką chcemy kupić dany ETF. W tym przypadku polecam sprawdzić sobie aktualną cenę certyfikatu lub sugerować się wartością podaną w polu podpisanym „Kurs”, które znajduje się w prawym górnym rogu. Należy pamiętać, że jeżeli chcemy, aby nasze zlecenie zostało prawidłowo zrealizowane to musimy podać limit o takiej wysokości, żeby zakup był możliwy. Nie szalałbym z podawaniem naprawdę wysokiej wartości, no chyba że chcemy kupić za naprawdę dowolną cenę, ale śmiało można przyjąć te nawet 2-3% wyżej niż aktualna wartość certyfikatu. Istotne jest też to, żeby zakupu dokonywać w trakcie, gdy dana giełda jest otwarta unikniemy wtedy ryzyka dziwnych zawirowań, które często mają miejsce podczas zamknięcia i otwarcia. Teraz można już skorzystać z przycisku „Przelicz”, co spowoduje, że kalkulator pokaże nam za jaką wartość w PLN dokonamy zakupu, jaka będzie prowizja i jaki będzie finalny koszt takiej transakcji. To super przydatna funkcja, którą jak do tej pory widziałem tylko w BOSSA. Jeżeli wszystko nam pasuje to pozostaje tylko wcisnąć „Złóż zlecenie”.

Przy pierwszym zleceniu wyskoczy jeszcze komunikat, w którym musimy potwierdzić, że znamy angielski i co za tym idzie jesteśmy w stanie zrozumieć treść dokumentu KID, w którym zawarte są wszystkie kluczowe informacje dotyczące instrumentu ETF, które zakup zlecamy.

Na koniec oczywiście potwierdzenie przyjęcia zlecenia, w którym zawarte będzie całe podsumowanie.

Jeżeli zlecenie nie zostało jeszcze zrealizowane, a rozmyśliliśmy się, to zawsze można je anulować bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Realizuje się to poprzez wybranie „Anulaty zleceń” z menu po lewej, gdzie wyświetli się lista wszystkich niezrealizowanych (jeszcze) zleceń z możliwością anulowania.

Podsumowanie

Myślę, że już bardziej szczegółowo i łopatologicznie nie dało się wyłożyć tego tematu. Mam nadzieję, że udało Ci się przez niego przejść z przyjemnością i widzisz, że kupowanie ETF nie jest takie skomplikowane. Taki był zamysł tego wpisu. Skoro wiemy już jak kupować jednostki funduszy inPZU i certyfikaty ETF to możemy przejść do dalszych rozważań, a konkretnie do następnego wpisu tego kursu, w którym przedstawię mój pomysł na hybrydowe podejście do inwestowania w te instrumenty.


Wszystkie powyższe treści udostępniam za darmo i nie wymagam niczego w zamian, dlatego jeżeli uważasz, że to co publikuję ma dla Ciebie jakąkolwiek wartość to proszę rozważ docenienie mojej pracy poprzez wsparcie finansowe przy użyciu którejś z poniższych form 🙂

Opinie i informacje zawarte na tym blogu nie stanowią porady inwestycyjnej, a w szczególności „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

svg